4 نوع فرش ماشینی موجود در بازار و تفاوت آنها با یکدیگر را بهتر بشناسید

4 نوع فرش ماشینی موجود در بازار و تفاوت آنها با یکدیگر را بهتر بشناسید

یکی از نکات مهمی که باید قبل از اقدام نسبت به خرید فرش ماشینی از آن آگاه بود، آشنایی با انواع فرش‌های ماشینی موجود در بازار است. فرش‌های ماشینی را می‌توان از لحاظ جنس الیافی که از آن تولید می‌شوند در چهار دسته عمده طبقه بندی کرد که عبارتند از فرش‌های ماشینی پشمی، فرش‌های ماشینی اکریلیک، فرش‌های ماشینی پلی استر و فرش‌های ماشینی پلی پروپیلن در ادامه به بررسی این الیاف و مقایسه آن‌ها با هم می‌پردازم.

 

انواع نخ‌های مورد استفاده در تولید فرش ماشینی

به طور کلی هر فرشی از سه نوع تخ تشکیل می‌شود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود.

1- نخ پرز يا نخ خاب فرش

از این نخ جهت بافت گره‌هاي رنگ استفاده مي‌شود به این صورت كه به دور نخ پود به صورت گره و يا به شكل U قرار مي‌گيرد و چندين نوع مي‌باشد:

الف) نخ اكريليك ۱۰/۵ دولا صددرصد اكريليك خالص

ب) مخلوط نخ اكريليك و پلي پروپيلن: كه به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي پروپيلن ريسيده مي‌شود.

ج) صددرصد پلي پروپيلن (p.p يا بي.سي.اف (B.C.F))

د) پلی استر یا ابریشم مصنوعی

2- نخ تار فرش

اين نخ به صورت مخلوط پنبه پلي استر ريسيده مي شود، كيفيت الياف مصرفي و نوع ريس آن عامل مهمي در دوام و زيبايي فرش است. اين نوع نخ ها بيشتر در فرش هاي اكريليك مصرف مي‌شود اما در قالي‌هاي پلي پروپيلن و BCF، نخ تار از همان جنس نخ پرز (يعني نخ BCF) استفاده مي‌شود که علت آن ارزان‌تر بودن این نوع نخ‌ها می‌باشد.

3- نخ پود

که در فرش‌های پشمی و اکریلیکی 100 درصد پنبه می‌باشد.

اما در نهایت باید دانست مهم‌ترین عامل درتعیین کیفیت و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس اکریلیک است، یا پلی پروپیلن(BCF)، یا مخلوطی از این دو و یا پلی استر.

 

مقایسه فرش‌های اکریلیک با دیگر انواع فرش ماشینی

حال به بررسی تفاوت فرش های ماشینی ۱۰۰درصد اکریلیک با فرش‌های درصد دار(که ترکیبی از اکریلیک با BCFهستند) یا فرش‌های کاملا BCF و فرش‌های پلی استر می‌پردازم.

از لحاظ دوام و طول عمر، فرش‌های اکریلیک نسبت به فرش‌های BCF، درصد دار و پلی استر، از طول عمر بیشتری برخوردار می‌باشند این فرش‌ها برای مدت طولانی حتی تا بیش از ۳۰۰ سال قابل نگهداری و استفاده هستند ولی فرش‌های BCF و پلی استر عمر کوتاهی دارند و در زمان بسیار کوتاهی نرمی و لطافت خود را از دست خواهند داد.

از لحاظ کوتاه شدن (آبرفتگی)، به مرور زمان بر اساس مدت مورد استفاده قرار گرفتن یا همان پا خوردگی، تغییر فرش‌های اکریلیک بسیار کم یا ناچیزی می‌باشد که به حساب نمی‌آید ولی در دیگر انواع فرش ماشینی، این موضوع به شکل ملموسی قابل مشاهده است به طوری که بعد از مدتی شاهد کج یا کوتاه شدن قد یا پهنای فرش خواهیم بود.

از لحاظ شستشو و در معرض نور قرار گرفتن در فرش‌های اکریلیک شاهد هیچ گونه تغییری نمی‌باشیم ولی این مورد در فرش‌های BCF، مخلوط و پلی استر بالعکس می‌باشد که باعث می‌شود جلوه و زیبایی فرش در زمان کوتاهی از بین برود

فرش‌های اکریلیک از مقاومت بالایی در برابر گرمای مستقیم برخوردار می باشند به طوری که یکی از ویژگی‌هایی که فرش اکریلیک را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند تست گرما می‌باشد به طوریکه می توان اتوی داغ را روی فرش گذاشته بدون تغییر برداشت ولی در الیاف BCF و پلی استر، فرش‌ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار سوختگی و فرورفتگی شده و فرش ازبین می‌رود.

از لحاظ سایش، فرش اکریلیک دچار تغییر نمی‌شود ولی BCF و پلی استر دچار خوردگی یا پوسدگی به مرور زمان می‌شوند.

از لحاظ زیبایی در طول زمان، فرش اکرلیک قابل قیاس با فرش‌های درصد دار یا BCF و پلی استر نمی‌باشد.

اما از معایب فرش‌های اكريليك می‌توان به این مورد اشاره کرد که در کوتاه مدت جذب طبیعت نمي‌شوند ولي ‏BCF‏ و پلی استر به مرور پودر شده و در فضا پراكنده و در طبيعت جذب مي‌گردد

بر اساس آمار مجله Fiber Year، تولید الیاف اکریلیک در سال ۲۰۱۳ میلادی 9.1 درصد و تولید الیاف پلی استر 6.7 درصد به نسبت سال ۲۰۱۲ رشد داشته‌اند. در حال حاضر در کشور آلمان شرکت درالون در سال 170 تن الیاف اکریلیک تولید می‌کند که از انواع ظریف‌تر آن جهت مصرف پوشاک بچه‌گانه و مخصوصا لباس عروسک‌ها استفاده می‌شود. این درحالی است که اخیرا عده‌ای به ویژه در فضاهای مجازی این‌گونه شایع کرده‌اند که الیاف اکریلیک سمی است! آیا به واقع در اروپا اجازه می‌دهند لباس کودک و عروسک که ممکن است حتی در هنگام بازی در دهان کودک قرار بگیرند از الیاف سمی تولید شوند؟! جهت یادآوری باید گفت به علت پرز دهی که فرش‌های اکریلیک در هفته‌های اولیه دارند، تنها ممکن است در برخی افراد که مبتلا به حساسیت هستند موجب تشدید آن شوند.

 

ویژگی‌ها و کاربرد فرش‌های پلی‌استر و BCF

اما از مزایای الیاف پلی‌پروپیلن (BCF)و پلی‌استر می‌توان به رنگ‌پذیری بسیار خوب آن‌ها اشاره کرد. به همین دلیل هزینه‌ی رنگ‌آمیزی آن‌ها کمتر از سایر الیاف و تنوع رنگ‌های آن نیز بیشتر است و نسبت به الیاف اکریلیک و پشم ارزان قیمت تر نیز هستند.

از دیگر مزایای فرشهای BCFمی‌توان به عدم جذب رطوبت در آنها اشاره کرد. به همین دلیل برای استفاده در محل‌های پر رطوبت مناسب است. فرش پلی‌پروپیلن و پلی استر چنانچه شسته شود یا مرطوب شود، در زمان کوتاهی خشک خواهد شد.

دیگر مزیت فرش‌های پلی استر، حالت پیوسته این الیاف است که سبب می‌شود این نوع فرش مانند پشم و اکریلیک پرزدهی نداشته باشد.

یکی از معایب این نوع فرش‌ها، قابلیت جذب آلودگی‌ها است. آلودگی‌های مختلف با پایه‌ی روغنی پس از جذب شدن به الیاف فرش به سختی قابل شستشو خواهند بود. ولی آلودگی‌های قابل حل در آب به آسانی از روی فرش پاک خواهند شد.

با توجه به مطالب گفته شده در این نوع فرش، استفاده از فرش‌های پلی‌پروپیلن و پلی استر در فضاهای باز، استخرها، اتاق کودک، آشپزخانه و سایر محل‌هایی که نخواهید برای کفپوش کردن آن هزینه‌ی زیادی انجام دهید مناسب خواهد بود.

 

نکته پایانی

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که الیاف اکریلیک هم دارای سطوح کیفی متفاوتی هستند و تنها الیافی که از کیفیت بالایی برخوردار باشند می‌توانند فرش‌هایی با بالاترین درجه کیفیت و طول عمر بالا را نتیجه دهند. الیاف کم کیفیت، پرزدهی زیادی دارند و از دوام و طول عمر کمتری نسبت به الیاف با درجه کیفی بالا برخوردارند. قیمت فرش هم تا حد زیادی به جتس الیاف آن بستگی دارد که در مقاله قیمت فرش و عوامل تعیین کننده آن در این زمینه توضیحات بیشتری داده ام درنهایت. امیدوارم با مطالعه این مطلب بتوانید با دید بازتری به فروشگاه های فرش مراجعه کنید و آگاهانه فرش مورد نظر خود را انتخاب نمایید. اگر بازهم سوال یا نکته مبهمی در ذهن دارید می توانید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح نمایید. در تلگرام نیز میتوانید از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید.
https://t.me/Seyd_mostafa_hosseini

نوشته شده در 1396-06-10 توسط راهنمای خرید فرش ماشینی 45 11139

مقالات مرتبط

45 نظرات

 • جعفریان

  جعفریان 1397-03-28 پاسخ

  با سلام کیفیت فرشهای تهران چطور هست
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-29 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   تا جایی که اطلاع دارم چندتا کارخونه فرش در تهران وجود داره که ازلحاظ کیفیت مثل فرش های کاشان هستن و البته تنوع طرح و نقشه خوبی هم دارن. البته یکی دو نمونه که من در آخرین نمایشگاه بین المللی فرش مشهد دیدم از لحاظ قیمت کمی بالا بودند (شاید بخاطر اینکه مشابه طرح های ترک بودند که البته بنظرم قابل قبول نبود) اما نمونه هایی هم بودند که هم سطح قیمت فرش های کاشان بودند و تفاوتی از این نظر نداشتند. خلاصه اینکه به طور تجربی شناخت دقیقی از تک تک برندهاشون ندارم اما بطور خلاصه میتونم بگم مثل فرش های کاشان هستن
 • حسین طاهری

  حسین طاهری 1397-03-19 پاسخ

  با سلام
  این درست است که فرش پشمی فقط 500شانه میباشد و تراکم آن بخاطر نوع نخ و بافت آن خیلی کم است؟در ضمن گذشته از قیمت شما خرید فرش پشمی ماشینی را پیشنهاد میکنید یا اکلریک؟
  آیا شما فرش پشمی دارید؟
  آیا فرش پشمی درجه یک و دو دارد؟ اگر درجه بندی دارد آیا در پشت فرش قید میشود؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-19 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله فرش های ماشینی پشمی به خاطر ماهیت نخ پشمی که ضخامت بیشتری داره بصورت 500 شانه تولید میشن و نمیتونن تراکم و ظرافت بالایی داشته باشن کما اینکه فرش های دستباف پشمی هم به همین شکل هستن و با رجشمار حدود 30 تا 35 بافته میشن. اگر بحث سلامت و غیر آلرژیک بودن فرش و برخورداری از طول عمر بسیار زیاد، براتون حائز اهمیت باشه و از لحاظ هزینه هم مشکلی نداشته باشید فرش های پشمی رو بیشتر توصیه میکنم اما اگر ظرافت و زیبایی فرش در کنار طول عمر براتون اهمیت بیشتری داره فرش های اکریلیک. این رو هم دقت داشته باشید که نگهداری از فرش های پشمی سخت تر و حساس تر هست و بخاطر وزن بیشتری که دارن حمل و نقلشون هم کمی مشکلتره.
   ما در حال حاضر در محصولات کارخونه های فرش مشهد فرش پشمی نداریم.
   در مورد درجه بندی هم باید عرض کنم دوتا مفهوم داریم یکی کیفیت نخ پشمی مورد استفاده هست که اگرچه دارای درجه های کیفی متفاوت هستن اما چیزی در موردش روی برچسب پشت فرش قید نمیشه و دیگری کیفیت بافت فرش هست که همون چیزیه که بر روی برچسب پشت فرش ها (چه پشمی و چه اکریلیک) به عنوان درجه فرش قید میشه
 • دریا

  دریا 1397-03-18 پاسخ

  با سلام . الان چند روزه واسه خرید فرش وقت میزارم ولی وقتی به بازار فرش مراجعه میکنم تنوع زیاد و تفاوت قیمتها در فرشهای تمام اکریلیک گیجم میکنه و نمیتونم خرید کنم .‌به عنوان مثال فرش ۹ متری طرح خشتی قالی سلیمان ۲۱۵۰۰۰۰ تومان و طرح خشتی عیان که اونم زده صددر صد آکریلیک ۱۱۵۰۰۰۰ تومان . واقعا تفاوت در چیه ؟ چه چیزایی میتونه باعث این همه اختلاف قیمت باشه ؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-19 پاسخ

   سلام وقت بخیر.
   دو عامل بیشترین تاثیر رو دارند یکی شانه و تراکم فرش هست و دیگری نوع و کیفیت مواد اولیه مصرفی. هرچه شانه و تراکم فرش بالاتر میره میزان مواد اولیه مصرفی بیشتر میشه و ظرافت طرح و نقشه هم افزایش پیدا میکنه لذا قیمت فرش بالاتر میره. اکریلیک مورد استفاده تولید کننده ها هم تفاوت زیادی با هم دارن و از سطوح کیفی مختلفی برخوردارن که باعث میشه طول عمر فرش، زیبایی، نرمی و لطافت فرش در طول زمان متغیر باشه. در مقاله "قیمت فرش و عوامل تعیین کننده آن" توضیحاتی در این زمینه دادم باز هم اگر سوالی در این مورد داشتید در خدمتم.
 • نادر

  نادر 1397-03-12 پاسخ

  با عرض سلام خدمت کارشناس محترم جناب آقای حسینی عزیز سه سوال از خدمتتون داشتم اگر جواب بدهید ممنون میشوم :
  1- بهترین شرکت تولید فرش ماشینی ( از لحاظ کیفیت و نرمی ) در حال حاضر کدام شرکت است ؟
  2- به قول معروف اگر بخواهم فرش پاخور نرم و به اصطلاح گوشتی باشد چند شانه و چه تراکمی را انتخاب کنم ؟
  3- آیا برای همدان ارسال رایگان دارید ؟
  ایمیل بنده seyfi@umsha.ac.ir است منتظر پاسخ شما هستم .
  ممنون
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-19 پاسخ

   من هم سلام و عرض ادب دارم محضرتون، در مورد سوال اولتون واقعا کسی نمیتونه بگه دقیقا بهترین شرکت تولیدی کدومه چراکه با توجه به تعداد زیاد تولیدکننده ها، کسی که بتونه با تمامشون آشنا باشه و به عبارتی همشون رو تجربه کرده باشه نداریم و به همین خاطر توصیه میکنم سعی کنید بنحوی از نظرات مردم یا اطرافیانتون در مورد تولیدکننده های مختلفی که تجربه استفاده از محصولاتش رو دارن آگاهی پیدا کنید، شخصا با شناختی که از فرش های مشهد دارم میتونم بگم از کیفیت بالایی برخوردارن (که البته در این مورد هم میتونید از نظرات دیگران هم تحقیق کنید) اما این به این معنی نیست که تولید کننده با کیفیت دیگه ای نداریم.
   در مورد سوال دومتون توصیه میکنم از فرش های 700 شانه با تراکم 2550 یا بالاتر، استفاده کنید چون فرش های 1000 و 1200 شانه ارتفاع نخ خاب کمتری دارن و به اصطلاح کم گوشت هستن.
   و در مورد سوال سوم هم پاسخ مثبت هست. ارسالها برای تمام کشور رایگان انجام میشه.
 • وحید

  وحید 1397-03-05 پاسخ

  سلام . به نظر جنابعالی گذشته از کارخانه مربوطه لطفا بصورت خلاصه مختصات یک فرش خوب از نظر 1- جنس خاب2- جنس نخ تار و پود 3- تناسب بین شانه و تراکم یک فرش را عنوان فرمائید ممنون
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-06 پاسخ

   سلام. جنس نخ خاب اکریلیک مرغوب و با کیفیت باشه، نخ تار تقریبا در تمام فرش های ماشینی پلی استر هست و تفاوتی نمیکنه، نخ پود در فرش های تراکم پایین مثل 500 شانه ها الیاف کنفی هستن و در فرش های تراکم بالا مثل 1000 و 1200 شانه الیاف پنبه ای، این باعث میشه فرش های تراکم بالا بسیار انعطاف پذیر باشن و به راحتی تا بخورند اما فرش های 500 شانه انعطاف پذیری کمتری دارن و اگر زیاد تا بخورند ممکنه دچار شکستگی بشن پس میشه گفت پود پنبه ای بهتر هست. در مورد تناسب بین شانه و تراکم نکته خاصی وجود نداره و هردو هرچقدر بالاتر باشن ظرافت فرش بیشتر میشه، اگرچه بعنوان مثال وقتی دستگاه بافت فرش 700 شانه که هم میتونه با تراکم 2100 تولید کنه و هم تراکم 2550 و هم تراکم 3000 ، با تراکم 3000 تولید تولید میکنه فشار بیشتری به دستگاه وارد میشه و هزینه های تولید افزایش پیدا میکنه اما نکته خاص دیگه ای در این زمینه وجود نداره
 • نادری

  نادری 1397-03-02 پاسخ

  سلام.میبخشید فرش1200با1000 نسبت بهم چه خوبی و بدی داره؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-04 پاسخ

   سلام
   بطور کلی هرچی تراکم فرش بالا میره ظرافت طرح و نقشه افزایش پیدا میکنه چون تعداد گره ها در هر متر مربع از فرش بیشتر میشه، درست مثل یک عکس که هرچی تعداد پیکسل هاش بیشتر باشه کیفیت عکس بالاتر میره، پس فرش های 1200 شانه نسبت به فرش های 1000 شانه ظرافت بیشتری دارند اما چون نوع نخی که برای تولید فرش های 1200 شانه استفاده میشه (از لحاظ ضخامت) با نخی که برای تولید فرش های 1000 شانه استفاده میشه تفاوت داره و کمی نازکتره، زمان راه رفتن روی فرش های 1000 شانه نرمی بیشتری احساس میکنید. در نهایت باید گفت که این تفاوتها بسیار اندک هستن و میتونید بین این دو، اولویت رو به طرح و نقشه بدید و فرشی رو که بیشتر میپسندید انتخاب کنید.
 • ریحانه

  ریحانه 1397-02-30 پاسخ

  سلام ببخشید من دیروز فرش گرفتم .من مهریس ماندگار دیده بودم.۷۰۰شانه.تراکم ۲۵۵۰.
  حالا که فرشا رو اوردن میبینم.
  دوتا ۹متری اهورا.
  با مشخصات :نخ پود:پنبه

  نخ خواب:۱۰۰اکریلیک هیت ست
  نخ تا ۸۰% پلی استر و ۲۰%پنبه

  یه ۶متری.همون مشخصات ولی زده درجه یک روش.میخواستم ببینم اولا از لحاظ کیفت چجوریه؟چرا دوشرکت مختلف هست.و چرا یکی زده درجه ۱
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-02 پاسخ

   سلام وقت بخیر،
   اینها مواردی هست که دقیقش رو باید از همون فروشگاهی که فرش رو تهیه کردید جویا بشید اما من بطور کلی میتونم بگم با توجه به اینکه در کاشان قسمت عمده ای از تولیدات بصورت کارگاهی انجام میشه و هر نقشه رو کارگاه های زیادی تولید میکنند احتمالا فرش های شما هم هر کدومش از یک کارگاه بوده و به همین خاطر اسم تولید کننده ها متفاوته اما در نهایت اگر از لحاظ رنگبندی تفاوتی نداشته باشن این مورد زیاد اهمیت نداره (البته اگر در آینده بخواید دوباره از همین نقشه، فرش تهیه کنید احتمالا با مشکل مواجه خواهید شد). در مورد نوشته شده بودن یا نبودن درجه یک هم نیاز نیست خیلی حساس باشید چون زمانی درجه یک بودن یا نبودن مهم هست که درجه دویی هم وجود داشته باشه اما من تا حالا ندیدم در کاشان روی فرشی بزنن درجه 2 !! ظاهرا همه فرشهایی که تولید میشن درجه 1 هستن!! فقط ظاهر فرش رو بررسی کنید که ایراد خاصی نداشته باشه
   در مورد کیفیت هم الان نمیشه بطور دقیق اظهار نظر کرد اما در پاسخ به سولات قبلی توضیحاتی دادم که میتونید مرور کنید.
 • روزبه خسروب

  روزبه خسروب 1397-02-25 پاسخ

  سلام
  ضمن تشکر از مطالب ارسالی ممنون میشم اگه در مورد فرشهای ماشینی پشمی با تراکم ۷۰۰ اطلاعات دارید ارسال بفرمایید
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-27 پاسخ

   بطور کلی فرش ماشینی پشمی از لحاظ جنس الیاف یک انتخاب بسیار خوب بشمار میره، این دسته فرش ها در مقایسه با فرش دستباف قیمت مناسبتری دارند اما بخاطر قیمت تمام شده بالاتر نسبت به سایر فرش های ماشینی، کمتر مورد استقبال واقع میشن لذا تولید کننده های محدودی هستند که فرش ماشینی پشمی تولید میکنن که شخصا شناخت زیادی ازشون ندارم اما باید دقت داشته باشید که پشم طبیعی هم درجه یک و دو داره و دقت لازم رو در این زمینه بخرج بدید.
 • شيدا

  شيدا 1397-02-20 پاسخ

  سلام
  ميخواستم بدونم فرش هايى با طرح هاي شلوغ مناسبن يا با طرح هاى خلوت تر؟؟
  ممنون ميشم توضيح بدين.
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-22 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این مورد بیشتر یک امر سلیقه ای هست، بطور کلی نقش های ایرانی معمولا پر و شلوغ هستن و طرح های خارجی مثل فرش های ترک طرح های خلوت تری دارن. اینکه چرا اینطور هست بیشتر به پیشینه فرهنگی هر جامعه و روحیات مردمش برمیگرده اما سبک دکوراسیونی که برای منزلتون انتخاب میکنید هم میتونه در این زمینه تاثیر گذار باشه. اگر قصد دارید از سبکهای کلاسیک و ایرانی استفاده کنید طرح های سنتی ایرانی بهترین اتخاب هستن و بیشترین تنوع ممکن رو دارن و اگر قصد دارید از سبک های مدرن یا به عبارتی غربی استفاده کنید میتونید از طرح های خلوت استفاده کنید. البته به دو دلیل توصیه میکنم اگر خواستید از طرح های خلوت یا به اصطلاح مدرن هم استفاده کنید حتما از تولیدات داخلی انتخاب کنید. دلیل اول ارزش و اهمیتی هست که برای فرش با کیفیت ایرانی قائل هستم و دلیل دوم هم قیمت بالای نمونه های خارجی. اخیرا تعدادی از تولید کننده های داخلی هم از این نوع طرح ها تولید کردن که هم تنوع بالایی داره و هم کیفیت و قیمت مناسب تری نسبت به نمونه های خارجی. توجه داشته باشید که فرش های خارجی مثل فرش های ترک که اخیرا در بازار زیاد هم شدن به خاطر هزینه های گمرکی که بهشون تعلق میگیره تقریبا دوبرابر قیمت واقعی شون در ایران فروخته میشن در حالی که هیچ مزیتی نسبت به تولیدات داخلی ندارن. موفق باشید
 • مهدی

  مهدی 1397-02-13 پاسخ

  سلام ما به مشهد رفت وآمد داریم میخواستم بپرسم آیا فروش مستقیم درب کارخانه دارید ؟ میتوانیم از آنجا خرید کنیم؟وتفاوت فرش گل برجسته ومعمولی رو لطفا بیان کنید
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-15 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بطور کلی هیچکدوم از کارخونه های فرش در مشهد فروش مستقیم و درب کارخانه ندارن و فروش تنها از طریق نمایندگیها انجام میشه
   اما در مورد فرشهای نقش برجسته چند نکته رو عرض میکنم.
   اول اینکه باید بدونید تولید کننده ها برای ایجاد قسمتهایی از فرش که حالت فرورفتگی پیدا میکنه از الیافی استفاده میکنند که مقدار زیادی پلی استر یا پلاستیک در اونها به کار رفته و همین امر باعث میشه در مرحله آهار زنی فرش که فرش در معرض حرارت قرار میگیره اون الیاف جمع بشن و ارتفاع کمتری نسبت به الیاف اکریلیک مجاورشون پیدا کنن و به این شکل فرش حالت نقش برجسته پیدا میکنه. پس همونطور که در مقاله توضیح دادیم این قسمتهای فرو رفته بخاطر ماهیت و نوع الیافشون نسبت به الیاف مجاورشون که اکریلیک هستن از کیفیت پایینتری برخوردارند و همین باعث میشه زودتر نرمی و لطافت و جلای رنگشون رو از دست بدن. اما در هرصورت بخاطر استقبالی که اخیرا از این نوع فرش ها شده اکثر تولید کننده ها چند نمونه طرح گل برجسته هم به محصواتنشون اضافه کردن.
 • غزل

  غزل 1397-02-09 پاسخ

  با سلام. این فرش هایی که هرچی مو و آشغال تو خونه هست به خودشون جذب می کنن، جنسشون چیه؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-09 پاسخ

   سلام. این مشکل در الیاف پلی استر و نایلونی بیشتر هست اما الیاف اکریلیک بی کیفیت هم این مشکل رو دارند به همین خاطر تاکید میکنم صرفا اینکه گفته بشه یک فرش 100 درصد اکریلیک هست نشانه حوب بودن فرش نیست چراکه الیاف اکریلیک هم سطوح کیفی متفاوتی دارند.
 • مهدی زاده

  مهدی زاده 1397-02-08 پاسخ

  سلام آقای حسینی ممنون از توضیحات کاملتون. چرا بعضی از نمایندگیهاتون بیشتر از فرش های مشهد فرش کاشان دارن؟ به نمایندگی شهر خودمون رفتم اما از اون همه فرش فقط چندتاش مشهد بود و بقیه کاشان! فروشنده هم میگفت ما نمایندگی فرش مشهد هستیم!
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-09 پاسخ

   سلام ، ممنون از توجهتون. در پاسخ به سوالتون باید چند نکته رو عرض کنم. اول اینکه در بسیاری از موارد فروشگاههایی که خودشون رو نمایندگی معرفی میکنند در واقع نمایندگی رسمی نیستن و فقط به عنوان یک فروشنده محصولات رو عرضه میکنن. تعداد نمایندگی های رسمی معدود است و در بسیاری از شهرها نمایندگی رسمی وجود نداره. در حال حاضر کارخونه هایی مثل نگین مشهد نمایندگی جدید هم اعطا نمیکنن چراکه به خاطر تقاضای زیاد و محدودیت ظرفیت تولید، توان پاسخگویی به نیاز بازار رو ندارن.
   نکته دوم اینکه ممکنه همونطور که فرمودید در بعضی از شهرستانها، فروشگاهی واقعا نماینده رسمی هم باشه اما در کنار فرش های مشهد فرش کاشان و سایر برندها رو هم عرضه کنه که مهمترین دلیلش حاشیه سود بالاتر اون محصولات هست. بعضی از تولید کننده ها برای اینکه فروشنده رو برای عرضه محصولاتشون مجاب کنن حاشیه سود بالایی رو برای فروشنده نهایی در نظر میگیرن (گاهی تا 50 درصد) به همین خاطر خیلی از فروشگاه ها فروش اون فرشها رو ترجیح میدن. اینکه میبینید بعضی از فروشگاههایی که تبلیغات تلویزیونی زیادی هم دارند از تخفیفهای فوق العاده صحبت میکنن یا جوایز و هدایا و ... میدن به همین خاطر هست.
 • عروس

  عروس 1397-02-07 پاسخ

  با سلام و روز خوش.میخواستم بدونم کیفیت فرشی که مشخصاتش رو خدمتتون عرض میکنم چطور است .سلیمان .تراکم 1200شانه .پود 3600_نخ تار پلی استر_نخ پود پنبه _جنس نخ خاب اکریلیک هیت ست_ارتفاع خاب 7 میلیمتر.با تشکر
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-07 پاسخ

   گذشته از نام برند فرش مشخصاتی که ذکر کردید رو میتونید روی برچسب بسیاری ار فرشهای 1200 شانه ای که در کشور تولید میشن ببینید. مهمترین شاخص کیفیت، نخ خاب فرش، یعنی اکریلیک استفاده شده در فرشه که بهترین روش آگاهی از اون تحقیق از کسانی هست که قبلا از محصولات اون تولید کننده استفاده کردن. با جستجو در اینترنت و انجمن ها مثل سایت نوعروس یا نی نی سایت و ... میتونید نظرات کاربران رو در مورد کیفیت برخی از تولیدکننده ها پیدا کنید. یک نمونه رو در پاسخ به سوالات قبلی ذکر کردم. این رو هم دقت داشته باشید که کیفیت یک امر نسبی است یعنی محصولات یک تولید کننده ممکن نسبت به بعضی از تولید کننده ها از کیفیت بالاتر و در مقایسه با برخی دیگه از کیفیت پایینتری یرخوردار باشه. در نهایت اینکه با توجه به شناخت مختصری که دارم قالی سلیمان از برندهای معتبر فرش های کاشان (اصفهان) محسوب میشه
 • حسین شایان

  حسین شایان 1397-02-07 پاسخ

  سلام خدمت شما آقای حسینی من حدود یک ماهه برای خرید فرش این فروشگاه و آن فروشگاه میگردم تا اینکه امروز اتفاقی مقالات تخصصی شما رو دیدم و دیدگاهم راعوض کردواقعا مطالب شما آموزنده و تاثیرگذار است ممنون از مطالب ارزشمند و تخصصی شما.در ضمن اسم پسر خاله ام هم سید مصطفی حسینی هست.
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-07 پاسخ

   سلام واقعا باعث افتخار و خوشحالی ماست که مقالاتمون مورد استفاده و استقبال شما و بقیه مخاطبین قرار گرفته، امیدوارم نظر بقیه هم همینطور باشه، اظهار نظر و لطفتون به ما انرژی میده، برای شما و پسرخاله بزرگوارتون هم آرزوی موفقیت داریم.
 • مجید مجیدی

  مجید مجیدی 1397-02-06 پاسخ

  سلام... تشکر از پاسخهای کامل و خوبتون... بفرمایید که شما کیفیت فرشهای مشهد اردهال رو تایید می فرمایید ؟ 1200 شانه با تراکم 3600 و نخ خاب اکرلیک هیت سیت... طرحهای بسیار زیبا ... ارتاع نخ خاب فقط کم هست و فرش در عین ریز بافت بودن خابش 7 میلی متره بر اساس شناسنامه پشتش...آیا این شرکت فرش معتبر هست؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-07 پاسخ

   سلام، خواهش میکنم، امیدوارم مطالعه مطالب براتون مفید واقع شده باشه. فرش مشهد اردهال از فرش های کاشان هست و از محصولات فرش های مشهد نیست که بتونم اطلاعات دقیق خدمتتون عرض کنم اما مهم اینه که جنس الیاف و مواد اولیه اش چیه که در متن مقاله و پاسخ سوالات توضیح دادم. باید دید جنس الیاف نخ خاب فرش، اکریلیک هست یا پلی استر و اگر اکریلیک هست، آلمانیه یا ترک یا ... و توصیه میکنم سعی کنید از تجریه کسانی که قبلا از محصواتشون استفاده کردن استفاده کنید. از این مورد که بگذریم از لحاظ قیمت هم در حال حاضر میتونم بگم میانگین قیمت فرش های 12 متری 1200 شانه کاشان که عمدتا عنوان میشه الیاف ترک هستند حدود 1 میلیون 900 هزار تومان هست اما باز هم ممکنه قدری اختلاف قیمت بین تولیدکنندگان مختلف وجود داشته باشه،
 • مريم حكيمي

  مريم حكيمي 1397-01-28 پاسخ

  با سلام و خسته نباشيد.سپاس بابت مطالب مفيدتون.اخيرا فرش ١٢٠٠شانه تراكم٣٦٠٠ الماس كوير كرمان خريداري كرديم،تا الان فرض نگين مشهد داشتيم.بخاطر پرزدهي فراوان فرش ها رو تعويض كرديم.روي شناسنامه فرش قيد شده: خاب صد در صد اكريليك هيت ست-تار:صد در صد پلي استر-پود:پنبه پلي استر
  فرش جديد كمي حالت سايه روشن ميندازه و من اصلا ازين بابت راضي نيستم
  ميخواستم بدونم در كل فرش خوبي هست از نظر دوام؟
  البته ارتفاع فرش هم خيلي كمه و عادت ندارم به اين مورد
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-29 پاسخ

   سلام سلامت باشید، از اینکه نسبت به ما اظهار لطف دارید سپاسگزاریم
   بطور کلی پرزدهی اولیه در فرش های اکریلیک یک امر طبیعی محسوب میشه که با فرایند هیت ست شدن میزان اون کاهش پیدا میکنه اما صفر نمیشه و تا مدتی این پرزدهی وجود داره که البته به مروز زمان کمتر شده و به صفر میرسه
   مهمترین فاکتور در تعیین کیفیت فرش جنس نخ خاب فرش است (که ظاهرا در فرش شما قید شده اکریلیک) بطور کلی الیاف اکریلیک طول عمر طولانی دارن اما در فرش ماشینی، علاوه بر دوام و عمر طولانی، ثبات کیفیت در طول زمان هست که از اهمیت بیشتری برخورداره، به این معنی که لطافت و نرمی اولیه الیاف در طول زمان حفظ بشه و ثبات رنگ هم داشته باشه. الان بیشترین حجم تولید فرش ماشینی در کشور مربوط به فرش های اکریلیک هست اما کیفیت تمامشون یکسان نیست چون کیفیت اکریلیکی که در تولیدشون استفاده میشه متفاوت هست. فرش های اکریلیک (به گفته تولید کننده) زیادی رو دیدم که در مدت کوتاهی نخ خابشون دچار خوابیدگی شده و مثل نمد سفت و زبر شدن و مشکلاتی از قبیل چسبیدن نخ و مو و ... به فرش و سخت شدن جاروکشی رو برای مصرف کننده ایجاد کردن پس صرفا اکریلیک بودن کافی نیست و باید از کیفیت نوع اکریلیک مطمئن شد که این هم با نگاه و لمس قابل تشخیص نیست و فقط تولید کننده از اون مطلعه و کسی که قبلا تجربه مدتی استفاده از اون محصول رو داره به همین خاطر هست که همیشه توصیه میکنم قبل از خرید فرش سعی کنید تا حد امکان از تجربه دیگران در استفاده از محصولات یک تولید کننده آگاه بشید. در مورد فرش شما هم روی کاغذ از مشخصات خوبی برخورداره اما باید دید تجربه مصرف کنندگانش چطوره و شخصا شناخت خاصی نسبت به این برند ندارم.
   پایین بود ارتفاع فرش هم در فرش های 1200 شانه طبیعیه که در سوالات قبلی در موردش توضیح دادم
 • سوگند

  سوگند 1397-01-24 پاسخ

  سلام من ميخوام فرش بخرم ولي نمدونم چي بخرم قيمتشم مناسب باشه هر كس يه ماركي ميگه، بهترین فرش کاشان کدومه لطفا راهنمايم كنيد
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-24 پاسخ

   سلام، با توجه به تعدد تولیدکنندهای فرش در کاشان، متاسفانه شناخت دقیقی ازشون ندارم اما با توجه به مطالبی که همینجا گفته شده و آگاهی از شاخص های یک فرش خوب، با کمی تحقیق میتونید فرش مناسبی تهیه کنید. اینجا قصد ندارم برند خاصی رو توصیه کنم اما اگر نهایتا باز هم با مشکل مواجه بودید از طریق راه های ارتباطی ما میتونید تماس بگیرید تا بنده یا همکارانم در حد آگاهی مون راهنماییتون کنیم. موفق باشید
 • کیا

  کیا 1397-01-24 پاسخ

  کیفیت فرش فرهی در برابر فرش مشهد با توجه متفاوت بودن مواد مصرفی چگونه است؟
  در خصوص نخ خاب حداقل چند میلی متر مناسب است؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-24 پاسخ

   با توجه به اینکه ما عرضه کننده فرش های مشهد هستیم اجازه میخوام در مورد برندهای دیگه اظهار نظر نکنم، اما توصیه میکنم حتمن نظر کسانی که قبلا از محصولاتشون استفاده کردند رو جویا بشید. اخیرا در سایتی دیدم نظرسنجی در مورد برندهای مختلف فرش ماشینی گذاشته شده بود که اگرچه هنوز نظرات زیادی داده نشده اما باز هم بد نیست و تا حدودی میتونه کمک کننده باشه. برای مشاهده میتونید اینجا کلیک کنید.
   در مورد نخ خاب هم با توجه به سلیقه و علاقه خودتون انتخاب کنید. فرش های 1000 و 1200 شانه از ارتفاع نخ خواب کمتری برخوردارند (حدود 8 میلی متر) و به اصطلاح عامیانه گوشت کمتری دارند. علت کمتر بودن ارتفاع نخ خواب در این دسته فرش ها هم این است که بتونن ظرافت و زیبایی طرح و نقشه رو به بهترین شکل به نمایش بذارن و به خاطر در هم فرو رفتن الیاف، به زیبایی و ظرافت طرح و نقشه خدشه ای وارد نشه. پس اگر زیبایی و جلوه های هنری فرش ماشینی رو در بالاترین سطح خواهان هستید این فرش ها بهترین انتخاب هستند. اما اگر نرمی و لطافت فرش رو بیشتر میپسندید و در عین حال میخواهید از زیبایی و ظرافت فرش هم تا حد زیادی برخوردار باشید فرش های 700 شانه با تراکم بالا متل 700 شانه های تراکم 2550 و 3000 میتونن انتخابی ایده آل باشن. این رو هم یادآور میشم که ارتفاع نخ خواب در فرش های 700 شانه حدود 10 میلی متر است.
 • زهره

  زهره 1397-01-23 پاسخ

  سپاس از مطالب ارزنده تان.در نهایت شما برای افراد ی که حساسیت دارند چه نوع فرشی را توصیه میکنید ؟ در مورد فرش ماشینی پشمی نیز توضیح دهید ممنون میشم.نظرتان راجع به فرش کارخانه ای کاشان چیست؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-23 پاسخ

   ما هم از همراهی شما سپاسگزاریم. افرادی که حساسیت شدید دارن میتونن از فرش های پلی استر استفاده کنن اما اگر حساسیت شدید نباشه استفاده از فرش های اکریلیک «هیت ست» هم مشکلی رو برایشان ایجاد نمیکنه.
   فرش های ماشینی پشمی به علت قیمت تمام شده بالا چندان در بازار مورد استقبال واقع نمیشه به همین دلیل به ندرت تولید کننده ها، فرش ماشینی پشمی تولید میکنن اما اگر برای هزینه کردن مشکلی نداشنه باشید و یک تولید کننده معتبر پیدا کنید انتخاب بسیار خوبی هستن.
   در مورد فرش های کاشان بحث کمی مفصله. به طور کلی میشه گفت دو قطب اصلی تولید فرش ماشینی در کشور شهرهای مشهد و کاشان هستن. این در حالیه که شهر کاشان تعداد تولید کنندگان و حجم تولید بیشتری را به خودش اختصاص داده. در شهر کاشان تعداد زیادی کارخانه و کارگاه کوچک و بزرگ فرش ماشینی وجود داره در حالی که در شهر مشهد تنها 6 کارخانه بزرگ فرش ماشینی فعال هستند. تعداد زیاد کارگاه های تولید فرش ماشینی در کاشان باعث شده است فرش های کاشان از تنوع زیادی در طرح و نقشه برخوردار باشند اما از لحاظ کیفیت، فرش های کاشان از کیفیت پایین تری نسبت به فرش های مشهد برخوردارند که علت اصلی اون نوع الیاف مورد استفاده اونهاست که همین نکته هم باعث شده است قیمت فرش های کاشان نسبت به فرش های مشهد ارزانتر باشه.
   اما چند مورد باعث شده است که شخصا نظر مساعدی نسبت به فرش های کاشان نداشته باشم. اول اینکه متاسفانه در کاشان فرش های زیادی با نام های مشابه فرش های مشهد به ویژه نگین مشهد تولید و روانه بازار میشه که با سو استفاده از عدم آگاهی مردم، به عنوان فرش مشهد فروخته میشن و کیفیت پایین اونها باعث می شود به نام و نشان فرش های مشهد لطمه وارد بشه. مورد دیگه اینکه مواردی یافت میشه که مشخصات درج شده روی برچسب پشت فرش غیر واقعی هستند مثلا روی برچسب پشت فرش، تراکمش 2550 درج شده در صورتی که تراکم واقعی فرش 2100 هست و یا اینکه فرش های 500 شانه را به نام «طرح 700 شانه» به فروش میرسونن. مورد دیگه کپی برداری از طرح و نقشه های تولیدگنندگان معتبر هست که به راحتی صورت میپذیره. دیگر انتقاد وارد به فرش های کاشان عدم تداوم تولید طرح هاست به این معنی که با جایگزین شدن طرح های جدید تولید طرح های قبلی متوقف میشه و اگر فردی نیاز پیدا کنه از فرشی که قبلا داشته است مجددا تهیه کنه، با مشکل مواجه خواهد شد. البته باید دقت داشت انتقادات وارده عمومیت نداره و در کاشان هم تولید کنندگانی هستند که متعهد و اخلاق مدار هستند لذا توصیه میکنم حتمن قبل از خرید فرش کاشان تحقیق کافی رو داشته باشید.
 • عاطفه حبیب الهی

  عاطفه حبیب الهی 1397-01-23 پاسخ

  سلام، من هفته پیش از شهر فرش یه فرش ابریشم گرفتم یعنی بیعانه کردم، نمیدونم کیفیتش چطور باشه و چقدر برام خوب کار میکنه؟؟؟ قیمتش هم 3800000 هست طرحش ولی خیلی خوشگله :(
  مبخوام بدونم اگه خوب نیست تعویض کنم
  راهنمایی لطفا
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-23 پاسخ

   سلام. در مورد ویژگیهای ابریبشم مصنوعی یا همون پلی استر در متن توضیحاتی داده شده. معمولا عمر مفید این دسته از فرش ها رو بین 3 تا 4 سال تخمین میزنن. توصیه میشه فرشهای پلی استر یا همون ابریشم مصنوعی رو قبل از خرید بصورت پهن شده روی زمین هم ببینید چون از زوایای دید مختلف نحوه نمایش رنگشون تفاوت میکنه. در مورد قیمت هم به نظرم خیلی گرون میاد. در حال حاضر قیمت بهترین فرشهای 1200 شانه اکریلیک حدود 3 میلیون تومن هست که انتظار میره فرشهای پلی استر در تراکم مشابه، ارزانتر و یا نهایتا هم قیمت فرش های اکریلیک باشن.
 • مستوفی

  مستوفی 1397-01-21 پاسخ

  سلام مطالبتون خیلی کامل وعالی بوداگر لطف بفر مایید یک برند خوب که تمامی شاخصهای یک فرش خوب را دارا هست معرفی کنید زحمت خرید فرش برامون راحت میشه ،
  با تشکر
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-21 پاسخ

   سلام. از اظهار لطف شما سپاسگزارم. همونطور که در این مقاله و دیگر مقالات بخش راهنمای خرید فرش ماشینی بیان شده با دقت در مشخصات فرش میتونید کیفیتش رو تشخیص بدید البته این هم مهم هست که از برندهای شناخته شده (البته بشرط اصلی بودن) فرش تهیه کنید چراکه این تولید کننده ها به خاطر رعایت نکات مشتری مداری و نگاه بلند مدت به بازار سعی میکنن کیفیتشون رو در طول زمان حفظ کنند و در بیان ویژگیهای محصولاتشون صداقت داشته باشن. به این نکته هم توجه داشته باشید که تبلیغات تلویزیونی به تنهایی نمیتونه نشانه اعتبار و مرغوبیت محصولات یک تولید کننده باشه. تجریه یا به عبارتی پرسیدن از کسانی که قبلا از محصولات یک برند استفاده کردن میتونه بهترین راه برای تشخیص کیفیت فرش باشه. در نهایت میتونم در حد تجربه خودم عرض کنم فرش های ماشینی تولید شده در شهر مشهد شامل فرش مشهد، فرش نگین مشهد، فرش زمرد مشهد، فرش آرا مشهد و فرش پرشین مشهد با توجه به الیاف مورد استفاده و نیز تجربه مشتریان در طی 20 تا 40 سال گذشته از ویژگیهای یک فرش ماشینی مناسب و مرغوب برخوردارن که در این مورد میتونید از اطرافیانتون یا کسانی که قبلا از این محصولات استفاده کردند بیشتر تحقیق کنید. حتمن برندهای خوب دیگه ای هم هستند که با کمی تحقیق میتونید اون ها رو هم پیدا کنید.
 • m f

  m f 1397-01-21 پاسخ

  نمیدونید چقدر خوشحالم کردین خیلی واسه فرشامون تودردسر افتادیم با توجه به اینکه فروشگاه تعویض نمیکرد فرشا خیلی نازک بود و طرح ابریشم که دوست نداشتیم و مامتاسفانه توفروشگاه متوجه نشدیم فروشنده گفتن تولید کشور ترکیه هست
  خیلیییییی ممنووووون از پاسخگوییتون
 • m f

  m f 1397-01-21 پاسخ

  وقتتون بخیر مطالبتون خیلی عالی بود ما به تازگی فرش خریدیم و ای کاش قبل خرید به سایتتون سر میزدم ، میخواستم ببینم فرشی ک ماگرفتیم کیفیتش از نظر شما چطوره؟
  جنس تار 100در صد پلی استر
  جنس پود پنبه - پلی استر
  جنس خواب 100درصد اکریلیک هیت ست
  ممنونم
  موفق باشید
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-21 پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر. با توجه به اینکه جنس نخ خاب فرشتون که مهمترین شاخصه اکریلیک هست فرش از دوام خوبی برخورداره و اینکه هیت ست هست هم خیلی خوبه چون باعث میشه پرز دهی فرش خیلی کمتر بشه. البته این هم مهمه که اکریلیک استفاده شده چه کیفیتی داره و تولید کجاست چون این مورد هم با ماندگاری رنگ و نرمی و لطافت فرش در طول زمان ارتباط مستقیم داره. البته این رو شما از ظاهر فرش نمیتونید متوجه بشید و باید از تولید کننده جویا بشید. پیروز باشید

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0