4 نوع فرش ماشینی موجود در بازار و تفاوت آنها با یکدیگر را بهتر بشناسید

4 نوع فرش ماشینی موجود در بازار و تفاوت آنها با یکدیگر را بهتر بشناسید

در این مقاله ابتدا به معرفی و مقایسه انواع فرش ماشینی از لحاظ جنس و ماهیت الیاف خواهم پرداخت و در ادامه در مورد انواع فرش های ماشینی از لحاظ شانه و تراکم و مقایسه آنها با یکدیگر به مطالبی اشاره خواهم کرد در بخش نظرات نیز در مورد بهترین برند فرش ماشینی کشور توضیحات مبسوطی داده ام. امیدوارم با مطالعه این مقاله بتوانید یک انتخاب مناسب و مطلوب داشته باشید. یکی از نکات مهمی که باید قبل از اقدام نسبت به خرید فرش ماشینی از آن آگاه بود، آشنایی با انواع فرش‌های ماشینی موجود در بازار است. فرش‌های ماشینی را می‌توان از لحاظ جنس الیافی که از آن تولید می‌شوند در چهار دسته عمده طبقه بندی کرد که عبارتند از فرش‌های ماشینی پشمی، فرش‌های ماشینی اکریلیک، فرش‌های ماشینی پلی استر و فرش‌های ماشینی پلی پروپیلن در ادامه به بررسی این الیاف و مقایسه آن‌ها با هم می‌پردازم.

 

انواع نخ‌های مورد استفاده در تولید فرش ماشینی

به طور کلی هر فرشی از سه نوع تخ تشکیل می‌شود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود.

1- نخ پرز يا نخ خاب فرش

از این نخ جهت بافت گره‌هاي رنگ استفاده مي‌شود به این صورت كه به دور نخ پود به صورت گره و يا به شكل U قرار مي‌گيرد و چندين نوع مي‌باشد:

الف) نخ اكريليك ۱۰/۵ دولا صددرصد اكريليك خالص

ب) مخلوط نخ اكريليك و پلي پروپيلن: كه به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي پروپيلن ريسيده مي‌شود.

ج) صددرصد پلي پروپيلن (p.p يا بي.سي.اف (B.C.F))

د) پلی استر یا ابریشم مصنوعی

2- نخ تار فرش

اين نخ به صورت مخلوط پنبه پلي استر ريسيده مي شود، كيفيت الياف مصرفي و نوع ريس آن عامل مهمي در دوام و زيبايي فرش است. اين نوع نخ ها بيشتر در فرش هاي اكريليك مصرف مي‌شود اما در قالي‌هاي پلي پروپيلن و BCF، نخ تار از همان جنس نخ پرز (يعني نخ BCF) استفاده مي‌شود که علت آن ارزان‌تر بودن این نوع نخ‌ها می‌باشد.

3- نخ پود

که در فرش‌های پشمی و اکریلیکی 100 درصد پنبه می‌باشد.

اما در نهایت باید دانست مهم‌ترین عامل درتعیین کیفیت و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس اکریلیک است، یا پلی پروپیلن(BCF)، یا مخلوطی از این دو و یا پلی استر.

 

مقایسه فرش‌های اکریلیک با دیگر انواع فرش ماشینی

حال به بررسی تفاوت فرش های ماشینی ۱۰۰درصد اکریلیک با فرش‌های درصد دار(که ترکیبی از اکریلیک با BCFهستند) یا فرش‌های کاملا BCF و فرش‌های پلی استر می‌پردازم.

از لحاظ دوام و طول عمر، فرش‌های اکریلیک نسبت به فرش‌های BCF، درصد دار و پلی استر، از طول عمر بیشتری برخوردار می‌باشند این فرش‌ها برای مدت طولانی حتی تا بیش از ۳۰۰ سال قابل نگهداری و استفاده هستند ولی فرش‌های BCF و پلی استر عمر کوتاهی دارند و در زمان بسیار کوتاهی نرمی و لطافت خود را از دست خواهند داد.

از لحاظ کوتاه شدن (آبرفتگی)، به مرور زمان بر اساس مدت مورد استفاده قرار گرفتن یا همان پا خوردگی، تغییر فرش‌های اکریلیک بسیار کم یا ناچیزی می‌باشد که به حساب نمی‌آید ولی در دیگر انواع فرش ماشینی، این موضوع به شکل ملموسی قابل مشاهده است به طوری که بعد از مدتی شاهد کج یا کوتاه شدن قد یا پهنای فرش خواهیم بود.

از لحاظ شستشو و در معرض نور قرار گرفتن در فرش‌های اکریلیک شاهد هیچ گونه تغییری نمی‌باشیم ولی این مورد در فرش‌های BCF، مخلوط و پلی استر بالعکس می‌باشد که باعث می‌شود جلوه و زیبایی فرش در زمان کوتاهی از بین برود

فرش‌های اکریلیک از مقاومت بالایی در برابر گرمای مستقیم برخوردار می باشند به طوری که یکی از ویژگی‌هایی که فرش اکریلیک را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند تست گرما می‌باشد به طوریکه می توان اتوی داغ را روی فرش گذاشته بدون تغییر برداشت ولی در الیاف BCF و پلی استر، فرش‌ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار سوختگی و فرورفتگی شده و فرش ازبین می‌رود.

از لحاظ سایش، فرش اکریلیک دچار تغییر نمی‌شود ولی BCF و پلی استر دچار خوردگی یا پوسدگی به مرور زمان می‌شوند.

از لحاظ زیبایی در طول زمان، فرش اکرلیک قابل قیاس با فرش‌های درصد دار یا BCF و پلی استر نمی‌باشد.

اما از معایب فرش‌های اكريليك می‌توان به این مورد اشاره کرد که در کوتاه مدت جذب طبیعت نمي‌شوند ولي ‏BCF‏ و پلی استر به مرور پودر شده و در فضا پراكنده و در طبيعت جذب مي‌گردد

بر اساس آمار مجله Fiber Year، تولید الیاف اکریلیک در سال ۲۰۱۳ میلادی 9.1 درصد و تولید الیاف پلی استر 6.7 درصد به نسبت سال ۲۰۱۲ رشد داشته‌اند. در حال حاضر در کشور آلمان شرکت درالون در سال 170 تن الیاف اکریلیک تولید می‌کند که از انواع ظریف‌تر آن جهت مصرف پوشاک بچه‌گانه و مخصوصا لباس عروسک‌ها استفاده می‌شود. این درحالی است که اخیرا عده‌ای به ویژه در فضاهای مجازی این‌گونه شایع کرده‌اند که الیاف اکریلیک سمی است! آیا به واقع در اروپا اجازه می‌دهند لباس کودک و عروسک که ممکن است حتی در هنگام بازی در دهان کودک قرار بگیرند از الیاف سمی تولید شوند؟! جهت یادآوری باید گفت به علت پرز دهی که فرش‌های اکریلیک در هفته‌های اولیه دارند، تنها ممکن است در برخی افراد که مبتلا به حساسیت هستند موجب تشدید آن شوند.

 

ویژگی‌ها و کاربرد فرش‌های پلی‌استر و BCF

اما از مزایای الیاف پلی‌پروپیلن (BCF)و پلی‌استر می‌توان به رنگ‌پذیری بسیار خوب آن‌ها اشاره کرد. به همین دلیل هزینه‌ی رنگ‌آمیزی آن‌ها کمتر از سایر الیاف و تنوع رنگ‌های آن نیز بیشتر است و نسبت به الیاف اکریلیک و پشم ارزان قیمت تر نیز هستند.

از دیگر مزایای فرشهای BCFمی‌توان به عدم جذب رطوبت در آنها اشاره کرد. به همین دلیل برای استفاده در محل‌های پر رطوبت مناسب است. فرش پلی‌پروپیلن و پلی استر چنانچه شسته شود یا مرطوب شود، در زمان کوتاهی خشک خواهد شد.

دیگر مزیت فرش‌های پلی استر، حالت پیوسته این الیاف است که سبب می‌شود این نوع فرش مانند پشم و اکریلیک پرزدهی نداشته باشد.

یکی از معایب این نوع فرش‌ها، قابلیت جذب آلودگی‌ها است. آلودگی‌های مختلف با پایه‌ی روغنی پس از جذب شدن به الیاف فرش به سختی قابل شستشو خواهند بود. ولی آلودگی‌های قابل حل در آب به آسانی از روی فرش پاک خواهند شد.

با توجه به مطالب گفته شده در این نوع فرش، استفاده از فرش‌های پلی‌پروپیلن و پلی استر در فضاهای باز، استخرها، اتاق کودک، آشپزخانه و سایر محل‌هایی که نخواهید برای کفپوش کردن آن هزینه‌ی زیادی انجام دهید مناسب خواهد بود.

انواع فرش های ماشینی از لحاظ تراکم بافت

منظور از تراکم فرش تعداد گره‌های رنگ بافته شده در فرش می‌باشد. هر فرش دارای دونوع تراکم است، تراکم عرضی و تراکم طولی. تراکم عرضی فرش را شانه آن می‌گویند.شانه فرش عموما برحسب تعداد گره رنگ در هر متر حساب شده و عامل اصلی تعیین قیمت فرش به شمار می‌رود چراکه با بیشتر شدن آن نقش‌ها ظریف‌تر می‌شوند. یک راه حل ساده برای فهمیدن شانه فرش این است که هنگام خرید به پشت فرش نگاه کرده و تعداد گره‌های آن را بشمارید. برای مثال اگر فرش 1000 شانه معرفی می شود در 10 سانتی متر از فرش باید 100 گره وجود داشته باشد. تراکم طولی نیز شبیه همان تراکم عرضی است با این تفاوت که آن را در نصف فرش محاسبه نموده و سپس در 2 ضرب می‌کنند یعنی زمانی که گفته می‌شود فرشی تراکم 1000 دارد به این معنی است که باید در یک متر از طول آن 500 گره وجود داشته باشد. در مقیاس کمتر هم محاسبه به همین شکل است یعنی به عنوان مثال در 10 سانتی متر از یک فرش با تراکم طولی 1000 باید 50 گره وجود داشته باشد. نهایتا این‌که هرچه تراکم فرش بالاتر باشد ارزش بیشتری پیدا می‌کند و قیمت آن بالاتر می‌رود بر همین اساس در حال حاضر گرانترین فرش های ماشینی کشور فرش های 1200 شانه هستند و فرش‌های 1000 شانه، 700 شانه و 500 شانه به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. از لحاظ تفاوت ظاهری فرش های با تراکم بالا یعنی 1000 و 1200 شانه دارای ظرافت، لطافت، انعطاف پذیری و زیبایی بیشتری هستند اما قطر  (ارتفاع نخ خاب) کمتری نسبت به فرش های 700 و 500 شانه دارند. به عبارت دیگر فرش های 700 شانه و 500 شانه نرمتر هستند و وزن کمتری هم نسبت به فرش های 1000 و 1200 شانه دارند.

 

نکته پایانی

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که الیاف اکریلیک هم دارای سطوح کیفی متفاوتی هستند و تنها الیافی که از کیفیت بالایی برخوردار باشند می‌توانند فرش‌هایی با بالاترین درجه کیفیت و طول عمر بالا را نتیجه دهند. الیاف کم کیفیت، پرزدهی زیادی دارند و از دوام و طول عمر کمتری نسبت به الیاف با درجه کیفی بالا برخوردارند. قیمت فرش هم تا حد زیادی به جتس الیاف آن بستگی دارد که در مقاله قیمت فرش و عوامل تعیین کننده آن در این زمینه توضیحات بیشتری داده ام درنهایت. امیدوارم با مطالعه این مطلب بتوانید با دید بازتری به فروشگاه های فرش مراجعه کنید و آگاهانه فرش مورد نظر خود را انتخاب نمایید. اگر بازهم سوال یا نکته مبهمی در ذهن دارید می توانید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح نمایید. در تلگرام نیز میتوانید از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید.
https://t.me/Seyd_mostafa_hosseini

نوشته شده در 1396-06-10 توسط راهنمای خرید فرش ماشینی 77 20035

مقالات مرتبط

77 نظرات

 • محمد

  محمد 1397-05-18 پاسخ

  با تشکر فراوان
  لطفا
  تفاوت شانه و تراکم را ذکر فرمایید
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-20 پاسخ

   سلام، بطور کلی شانه و تراکم برای بیان تعداد گره های هر فرش در واحد سطح به کار میرن، شانه برای بیان تعداد گره ها در عرض فرش و تراکم برای بیان تعداد گره ها در طول فرش بکار میرن. با توجه به توضیحاتی که در متن مقاله گفته شده، یک فرش 700 شانه تراکم 2550 در هر متر از عرض خودش 700 گره داره و در هر متر از طول خودش 1250 گره داره
 • علی پور از بروجرد

  علی پور از بروجرد 1397-05-16 پاسخ

  باعرض سلام خدمت کارشناس محترم جناب آقای حسینی
  اینجانب مدتی بود که تصمیم به خرید چند تخته فرش ماشینی داشتم که به علت وجود انواع و اقسام فرشها با برند های مختلف وعدم داشتن اطلاعات کافی باعث سرگردانی ام در انتخاب فرشهای مورد نظر شده بود که خوشبختانه با سایت شما آشنا شدم و راهنماییهایتان را در خرید به کار بردم.
  ضمن تشکر از جنابعالی وهمکارانتان سلامت وسعادت رااز درگاه احدیت برایتان آرزومندم وامیدوارم در کارتان موفق و پیروز باشید.
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-20 پاسخ

   سلام متشکرم، باعث افتخار و خوشحالی ماست که این مطالب مفید واقع شده. ما هم متقابلا موفقیت روزافزون شما رو آرزو داریم.
 • حسین طاهری

  حسین طاهری 1397-05-15 پاسخ

  با سلام
  من یک فرش پشمی پیدا کردم که تراکم 1000میباشد از فرش های فرهی میباشد تحت عنوان فرش سرمایه میباشد آیا این فرش واقعا تراکمش 1000 میباشد ؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-15 پاسخ

   سلام وقت بخیر، منظور از تراکم 1000 تراکم طولی فرش هست و فرشهای تراکم 1000 در واقع همون 500 شانه هستن و وجود فرش ماشینی پشمی با این تراکم طبیعی هست
 • af

  af 1397-05-15 پاسخ

  سلام ببخشیدما فرشمون رو انتخاب کردیم اما فروشنده می گفت کارخانه هم نخ اکلریک تولید می کنه هم فیلامنت که صادراتیه .به نظرشما کدومش بهتره؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-15 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بطور کلی نخ فیلامنت نوعی نخ پلی استر هست که نسبت به انواع دیگه پلی استر نرم تر و براق تر هست ولی در نهایت همون پلی استر هست با همون ویژگیهایی که در متن بهشون اشاره شد. میتونید با توجه به نیازتون انتخاب کنید اما اکریلیک ها کیفیت و دوام بهتری دارن و بیشتر توصیه شون میکنم.
 • مضطرب

  مضطرب 1397-05-14 پاسخ

  سلام من ۴ تخته فرش خریدیم که گفته فرش نگین مشهد و هیچ گونه پسوند و پیشوندی نداره.و تنها مارک پشت فرش تراکم و شانه و ابعاد رو زده.و جنس فرش رو زده اکریلیک و کناف
  میخواستم ببینم خوبه دچار شک شدم که نکنه بهمون انداخته باشن.
  ممنون از راهنمائیتون
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-15 پاسخ

   در مقاله «2 روش ساده برای تشخیص اصالت فرش»تقریبا کامل توضیح دادم که میتونید مراجعه کنید. اونجا نمونه برچسب پشت فرش یا همون شناسنامه فرش هم قرار داده شده که میتونید ببینید و مقایسه کنید که تفاوتی نداشته باشه. گذشته از این موارد باز هم اگر خیلتون راحت نشد میتونید از طریق راه های ارتباطی ما تصویری از شناسنامه فرش رو برامون بفرستید تا من یا همکارام راهنماییتون کنیم
 • محسن

  محسن 1397-05-14 پاسخ

  سلام آقا دمتون گرم کارتون خیلی درسته
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-15 پاسخ

   سلام از نظر لطفی که نسبت به ما دارید سپاسگزارم
 • هدیه

  هدیه 1397-05-11 پاسخ

  سلام خسته نباشید راستش من برای خرید فرش به مشهد رفتم.میخواستم بدونم کارهای شرکت محتشم چطوره؟قابل اعتماد هست یانه؟از شهرستان پرسیدیم گفتند فرشهای شرکت محتشم جنس خوبی نداره ما هم دودل شدیم لطفا راهنمایی کنید.ممنون
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-12 پاسخ

   از محصولات فرش های مشهد نیست اما از لحاظ کیفیت شخصا از نزدیک شناخت ندارم اما اگر شنیده هاتون از افرادی بوده که خودشون استفاده کردن یا فروشنده ی قابل اعتمادی این رو به شما گفته بهتر هست جانب احتیاط رو رعایت کنید. اگر طرح خاصی داشته که پسندیدید میتونید بررسی کنید ببینید تولیدکننده های معتبر همون طرح و نقشه رو دارند یا نه
 • الهه

  الهه 1397-05-10 پاسخ

  سلام ببخشید فرش شادنقش مشهد رو تایید میکنید؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-10 پاسخ

   سلام، این شرکت هم از تولیدکنندگانی هست که بر خلاف اسمش در مشهد تولید نمیشه و محصول کاشان هست و از لحاظ کیفیت هم در سطح فرش های کاشان طبه بندی میشه. در مواردی که طرح خاصی رو از تولیدکنندهایی از این دست میپسندید و قصد خرید دارید توصیه میکنم در مورد قیمتها تحقیق کافی داشته باشید که لااقل فروشنده فرش کاشان رو به قیمت فرش مشهد به شما نفروشه. موفق باشید
 • وسواس الدوله

  وسواس الدوله 1397-05-05 پاسخ

  باسلام خدمت کارشناس محترم. آیافرش توس مشهد از برندهای باکیفیت فرش مشهد است یا از همان شرکتهای مجازی و ساختگی ست که فرمودید با نام برندهای مشهور فعالیت میکنند؛ مثل نگین مشهد[تابان] نگین مشهد[هلال] نگین مشهد[اکسیر] ؟ لطفا در مورد کیفیت فرشهای این شرکت که آیا اصلا وجود خارجی دارد یا کلا مجازی وکاغذی ست، راهنمایی بفرمایید و اینکه خرید الکترونیکی (آنلاین) ازاین تولیدکننده نسبت به دیگر برندهای فرش مشهد مقرون بصرفه است یا خیر (ازنظرمواداولیه،کیفیت و دوام فرش) باسپاس ازمطالب آموزنده تان حق نگهدارتان باد
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-05 پاسخ

   سلام، وقت بخیر، فرش توس مشهد هم مثل خیلی از اسامی موجود در بازار برخلاف اسمش، در مشهد تولید نمیشه! پس نباید به خاطر اسمش براش اعتبار قائل شد بلکه باید دید مصرف کننده ها در موردش چه تجربه ای دارن و نظرشون در موردش چیه، بطور کلی فقط 5 تا کارخونه در مشهد داریم که عبارتند از فرش مشهد، فرش نگین مشهد، فرش زمرد مشهد، فرش آرا مشهد و فرش پرشین مشهد، بدون هیج پسوند و پیشوند دیگه ای. روش تشخیص اصل بودنشون رو هم در مقالات دیگه توضیح دادم. در مورد قیمت هم میتونید قیمتهای محصولات فرش های مشهد رو از بخش فروشگاهی سایت ما مشاهده کرده و با قیمت محصولات فرش توس مشهد مقایسه کنید، به عنوان مثال فرش های 1000 شانه رو من بررسی و مقایسه کردم، در زمان این مقایسه محصولات 1000 شانه رو با قیمت 2660000 تومن در فروشگاه اینترنتی خودشون عرضه میکردن که از لحاظ قیمت تفاوت چندانی با محصولات فرش های مشهد اصل نداشت (البته با تخفیفهایی که ما الان در بخش فروشگاهی سایت داریم میشه گفت فرش های 1000 شانه مشهد اصل الان حدود 300 تا 400 هزار تومن ارزانتر عرضه میشن!)
 • سمانه رحیمی

  سمانه رحیمی 1397-05-04 پاسخ

  سلام و خداقوت لطفا توضیح بفرمایید مفهوم تراکم وشانه چیست وچه فرقی باهم دارند؟ متشکرم


  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-05-05 پاسخ

   سلام متشکرم، به طور کلی برای هر فرش دو تا تراکم تعریف میشه یکی تراکم عرضی و یکی تراکم طولی، به تراکم عرضی فرش شانه میگن. شانه فرش عموما برحسب تعداد گره رنگ در هر متر حساب شده و عامل اصلی تعیین قیمت فرش به شمار میره چراکه با بیشتر شدنش نقش‌ها ظریفتر می‌شن. برای مثال اگر فرش 1200 شانه معرفی میشه در 10 سانتی متر از «عرض» فرش باید 120 گره وجود داشته باشه. تراکم طولی هم شبیه همون تراکم عرضی هست با این تفاوت که اون رو در نیمه «طولی» فرش محاسبه نموده و سپس در 2 ضرب می کنن یعنی زمانی که گفته می‌شود فرشی تراکم 3600 داره به این معنیه که در 10 سانتی متر از طول فرش باید 180 گره وجود داشته باشه
 • محمدیان

  محمدیان 1397-04-24 پاسخ

  سلام خسته نباشید
  بین فرش نگین مشهد و کاشان کدوم بهتره؟
  نگین مشهد ۷۰۰ شانه ۲۵۵۰ تراکم داره
  رفتم یه مغازه نگین مشهد رو انتخاب کردم بعد رفتم مغازه بعدی گفت کاشان خیلی خوبه نگین مشهد پشتش چسپه و بعد یه مدت باز میشه و روشم مثل پلاستیک میشه و در کل شرکت نگین مشهد داره ورشکست میشه و فندکشو گرفت رو کاشان که نسوخت ولی گرفت رو (زمرد)مشهد سوخت و گفت پلاستیکه البته میدونم که اون نگین مشهد نیست و باهاش فرق داره و ازین حرفا
  الان واقعا دودل شدم نمیدونم کدومو بگیرم
  البته بعدش دوباره رفتم پیش مغازه نگین مشهد که تکذیب کرد حرفارو وکلی حرفای دیگه که سرتونو درد نیارم
  لطفا ازین سردرگمی درم بیارین که کاشان بهتره یا نگین مشهد؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-04-25 پاسخ

   سلام متشکرم
   همونطور که قبلا هم گفتم معمولا اکثر فروشنده ها از محصولی که خودشون عرضه میکنن تعریف میکنن لذا نمیشه خیلی به حرفهاشون اعتماد کرد مگر اینکه واقعا اون شخص رو بشناسید و به صادق بودنش اطمینان داشته باشید. به همین خاطر همیشه توصیه میکنم سعی کنید به نحوی از نظرات مصرف کنندگان قبلی و کسانی که قبلا خودشون یا اطرافیانشون تجربه استفاده ازش رو داشتن استفاده کنید.
   یک راه غیر رسمی دیگه هم که میتونم پیشنهاد بدم اینه که با یک سمساری یا کسی که در زمینه خرید و فروش فرشهای کارکرده فعالیت میکنه تماس بگیرید و بپرسید اگر یک فرش مشهد (برندش فرقی نمیکنه) کارکرده داشته باشید به چه قیمتی ازتون خرید میکنه و اگر فرش کاشان باشه چطور؟ ببینید اصلا حاضر میشه فرش کاشان رو بخره!؟
   نمیخوام بگم تمام فرشهای کاشان بی کیفیت هستن اما از اون جایی کیفیت یک امر نسبی هست و ما هم در مقام مقایسه داریم صحبت میکنیم، میگیم فرش های مشهد با کیفیت تر هستن لذا اگر خواستید از بین فرش های کاشان انتخاب کنید تحقیق کافی داشته باشید
   چیزی هم که در مورد ورشکستگی به شما گفته شده احتمالا مربوط به یکی از همون شرکتهایی هست که با نام مشابه نگین مشهد فعالیت میکرده و حالا بخاطر افزایش آگاهی مردم نسبت به محصولات اصل و غیر اصل با کسادی بازار مواجه شده. فرش نگین مشهد در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکننده های فرش ماشینی در کشور محسوب میشه با این وجود بخاطر تقاضای زیاد بازار برای محصولاتش و محدود بودن ظرفیت تولید، بعضی از مواقع خود ما هم برای تامین سفارشاتمون با مشکل مواجه هستیم.
   در نهایت توصیه میکنم اگر خواستید نگین مشهد رو انتخاب کنید حتما نسبت به اصل بودنش دقت کافی رو داشته باشید. موفق باشید
 • فریبا

  فریبا 1397-04-20 پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب عالیتون ما دیروز فرش ستاره برلیان خریدیم خیلی دودل هستم چون فرشش خیلی نازکه ۱۰۰۰شانه و۳۰۰۰تراکم و۱۰ رنگ
  طول خابش۹+_۱ جنس نخ خابش اکرلیک وجنس نخ تار ۱۰۰%پلی استر .جنس نخ پودش کنف وپنبه
  تروخدا بهمون بگید که خوبه یانه ! آخه فرش های باتراکم پایین تر بود که ارزون تر بود وهم ضخامتش بیشتر بود بنظرتون دوام ۱۰۰۰شانه بیشتره یا ۷۰۰شانه؟ فقط از نازک بودن این فرش میترسم خیلی نرم ولطیف و نسبت به ۷۰۰شانه نازک تره
  وچون این فرش رو که خریدیم رنگش روشنه اگه لکه بگیره زود پاک میشه یا نه؟ ممنون
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-04-21 پاسخ

   سلام متشکرم. بطور کلی به کسانی که کیفیت و دوام نرمی و لطافت فرش در طول زمان براشون اهمیت داره فرش های کاشان رو توصیه نمیکنم مگر اینکه برندی باشه که کیفیتش ثابت شده باشه یعنی کسانی که حداقل 2 تا 3 سال از محصولاتش استفاده کردن رضایت خاطر داشته باشن. از لحاظ ارتفاع نخ خاب مشکلی نداره و معمولا فرشهای 1000 و 1200 شانه ارتفاع نخ خاب کمتری دارن و بقیه موارد هم در اکثر فرشهای ماشینی عمومیت داره و طبیعی هست. با توجه به تعداد گره بیشتر در فرشهای 1000 شانه، میشه گفت دوام بیشتری نسبت به فرش های 700 شانه دارن. سعی کنید تا جای ممکن نیاز به لکه زدایی پیدا نکنید اما اگر نیاز شد میتونید از راهنماهایی که در این زمینه هست استفاده کنید. معمولا روی شناسنامه فرش یا یک برگه جدا همراه فرش راهنمای لکه زدایی هم قرار داده میشه که میتونید از اون استفاده کنید.
 • نوید

  نوید 1397-04-16 پاسخ

  با سلام چطور ممکنه فرش پشمی تا ۵۰۰ شانه موجود باشه من خودم ۱۰۰۰ شانه پشمی خریداری کردم
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-04-19 پاسخ

   سلام وقت بخیر، تا جایی که من اطلاع دارم با توجه به ضخامت نخ های پشمی امکان تولید فرش ماشینی پشمی با این تراکم وجود نداره. و در حالت عادی هم امکان کاهش ضخامت نخ های پشمی تا این مقدار ممکن نیست. در حال حاضر ظریفترین فرشهای دستباف تبریز که از الیاف ابریشمی و پشم بسیار ظریف مرینوس (اسم یک نوع نژاد گوسفند خارجی) بافته میشن هم از لحاظ تراکم بافت معادل فرشهای 1000 شانه نیستن یعنی اگر بخوایم معادلسازی کنیم فرش های ماشینی 1000 شانه معادل فرش دستباف 105 رج میشن که حتی با همون الیاف بسیار ظریف هم به سختی قابل بافت هست لذا با پشم معمولی اصلا قابل بافت نیست. فرشهای دستباف پشمی در فشرده ترین حالت 35 رج بافته میشن که این ها معادل همون فرش های ماشینی 500 شانه میشن.
   با توجه به توضیحات فوق بعید میدونم فرش ماشینی پشمی 1000 شانه تولید شده باشه. باز هم خوشحال میشم اطلاعات دقیقتری از محصولی که تهیه کردید در اختیارم قرار بدید تا بتونم تحقیق بیشتری داشته باشم.
 • فاطمه

  فاطمه 1397-04-13 پاسخ

  سلام وقت بخیر.کیفیت فرش نگین مشهد تابان هیت ست 1200 شانه (100%اکریلیک)از نظر شما چطوره؟از نزدیک کاملا یک رنگه ولی از دور بسته به جهت تابش نور سایه روشن داره،ایراد محسوب میشه؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-04-15 پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر. همونطور که در جاهای مختلف توضیح دادم فرش هایی که با نام های مشابه نگین مشهد تولید میشن مثل همین نگین مشهد تابان یا نگین مشهد اکسیر یا نگین مشهد هلال و ده ها اسم مشابه دیگه، محصول کاشان هستن با همون سطح کیفیت که اگر دقیقتر بخواید باید از کسانی که قبلا از محصولاتشون استفاده کردن جویا بشید. شخصا دید مثبتی نسبت تولیدکننده هایی که با استفاده از نام و اعتبار دیگران قصد دارن محصولاتشون رو به فروش برسونن ندارم چراکه اگر کیفیت مطلوبی رو ارائه بدن لزومی برای این کار وجود نداره. در مورد سایه روشن هم اگر سایه روشنی که داره در جهت نخ خاب فرش و برعکسش باشه تا حدی طبیعی هست اما در غیر این صورت میتونه به خاطر کیفیت پایین الیاف فرش باشه
 • لیلا

  لیلا 1397-04-12 پاسخ

  با سلام.علت سایه روشن فرش های اکرلیک چیه؟ و اینکه به مرور زمان کم میشه یا نه؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-04-12 پاسخ

   سلام، فرش های 100% اکریلیک نباید سایه روشن (شبیه سایه روشنی که فرش های پلی استر دارن) داشته باشند فقط در جهت نخ خاب فرش و برعکسش مقدار کمی سایه روشن طبیعی هست اما اگر بیشتر از این حد باشه احتمالا فرش 100% اکریلیک نیست و گذشت زمان هم تاثیر چندانی در این زمینه نداره
 • آرش

  آرش 1397-04-08 پاسخ

  سلام خسته نباشید.ببخشید ما میخوایم واسه سالن پذیرایی خونه فرش گل برجسته بخریم.از نظر کیفیت چطودن؟بعد از یه مدت خواب و جلوشون تغییر میکنه؟ممنون
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-04-09 پاسخ

   سلام متشکرم، همیشه توصیه میشه فرش با کیفیت انتخاب کنید اما برای فرش های گل برجسته این تاکید بیشتر هست چراکه اگر کیفیتش پایین باشه بعد از مدت کوتاهی قسمتهای فرورفته (بخاطر نوع الیاف مورد استفاده برای ایجاد فرورفتگی ها) سفت و زبر میشن و با مشکلاتی از قبیل چسبیدن مو و زباله به الیاف فرش مواجه میشید و جارو کشیدن فرش هم کار مشکل خواهد شد و جلای رنگ این قسمتها هم زودتر تغییر میکنه.
 • جعفریان

  جعفریان 1397-03-28 پاسخ

  با سلام کیفیت فرشهای تهران چطور هست
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-29 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   تا جایی که اطلاع دارم چندتا کارخونه فرش در تهران وجود داره که ازلحاظ کیفیت مثل فرش های کاشان هستن و البته تنوع طرح و نقشه خوبی هم دارن. البته یکی دو نمونه که من در آخرین نمایشگاه بین المللی فرش مشهد دیدم از لحاظ قیمت کمی بالا بودند (شاید بخاطر اینکه مشابه طرح های ترک بودند که البته بنظرم قابل قبول نبود) اما نمونه هایی هم بودند که هم سطح قیمت فرش های کاشان بودند و تفاوتی از این نظر نداشتند. خلاصه اینکه به طور تجربی شناخت دقیقی از تک تک برندهاشون ندارم اما بطور خلاصه میتونم بگم مثل فرش های کاشان هستن
 • حسین طاهری

  حسین طاهری 1397-03-19 پاسخ

  با سلام
  این درست است که فرش پشمی فقط 500شانه میباشد و تراکم آن بخاطر نوع نخ و بافت آن خیلی کم است؟در ضمن گذشته از قیمت شما خرید فرش پشمی ماشینی را پیشنهاد میکنید یا اکلریک؟
  آیا شما فرش پشمی دارید؟
  آیا فرش پشمی درجه یک و دو دارد؟ اگر درجه بندی دارد آیا در پشت فرش قید میشود؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-19 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله فرش های ماشینی پشمی به خاطر ماهیت نخ پشمی که ضخامت بیشتری داره بصورت 500 شانه تولید میشن و نمیتونن تراکم و ظرافت بالایی داشته باشن کما اینکه فرش های دستباف پشمی هم به همین شکل هستن و با رجشمار حدود 30 تا 35 بافته میشن. اگر بحث سلامت و غیر آلرژیک بودن فرش و برخورداری از طول عمر بسیار زیاد، براتون حائز اهمیت باشه و از لحاظ هزینه هم مشکلی نداشته باشید فرش های پشمی رو بیشتر توصیه میکنم اما اگر ظرافت و زیبایی فرش در کنار طول عمر براتون اهمیت بیشتری داره فرش های اکریلیک. این رو هم دقت داشته باشید که نگهداری از فرش های پشمی سخت تر و حساس تر هست و بخاطر وزن بیشتری که دارن حمل و نقلشون هم کمی مشکلتره.
   ما در حال حاضر در محصولات کارخونه های فرش مشهد فرش پشمی نداریم.
   در مورد درجه بندی هم باید عرض کنم دوتا مفهوم داریم یکی کیفیت نخ پشمی مورد استفاده هست که اگرچه دارای درجه های کیفی متفاوت هستن اما چیزی در موردش روی برچسب پشت فرش قید نمیشه و دیگری کیفیت بافت فرش هست که همون چیزیه که بر روی برچسب پشت فرش ها (چه پشمی و چه اکریلیک) به عنوان درجه فرش قید میشه
 • دریا

  دریا 1397-03-18 پاسخ

  با سلام . الان چند روزه واسه خرید فرش وقت میزارم ولی وقتی به بازار فرش مراجعه میکنم تنوع زیاد و تفاوت قیمتها در فرشهای تمام اکریلیک گیجم میکنه و نمیتونم خرید کنم .‌به عنوان مثال فرش ۹ متری طرح خشتی قالی سلیمان ۲۱۵۰۰۰۰ تومان و طرح خشتی عیان که اونم زده صددر صد آکریلیک ۱۱۵۰۰۰۰ تومان . واقعا تفاوت در چیه ؟ چه چیزایی میتونه باعث این همه اختلاف قیمت باشه ؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-19 پاسخ

   سلام وقت بخیر.
   دو عامل بیشترین تاثیر رو دارند یکی شانه و تراکم فرش هست و دیگری نوع و کیفیت مواد اولیه مصرفی. هرچه شانه و تراکم فرش بالاتر میره میزان مواد اولیه مصرفی بیشتر میشه و ظرافت طرح و نقشه هم افزایش پیدا میکنه لذا قیمت فرش بالاتر میره. اکریلیک مورد استفاده تولید کننده ها هم تفاوت زیادی با هم دارن و از سطوح کیفی مختلفی برخوردارن که باعث میشه طول عمر فرش، زیبایی، نرمی و لطافت فرش در طول زمان متغیر باشه. در مقاله "قیمت فرش و عوامل تعیین کننده آن" توضیحاتی در این زمینه دادم باز هم اگر سوالی در این مورد داشتید در خدمتم.
 • نادر

  نادر 1397-03-12 پاسخ

  با عرض سلام خدمت کارشناس محترم جناب آقای حسینی عزیز سه سوال از خدمتتون داشتم اگر جواب بدهید ممنون میشوم :
  1- بهترین شرکت تولید فرش ماشینی ( از لحاظ کیفیت و نرمی ) در حال حاضر کدام شرکت است ؟
  2- به قول معروف اگر بخواهم فرش پاخور نرم و به اصطلاح گوشتی باشد چند شانه و چه تراکمی را انتخاب کنم ؟
  3- آیا برای همدان ارسال رایگان دارید ؟
  ایمیل بنده seyfi@umsha.ac.ir است منتظر پاسخ شما هستم .
  ممنون
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-19 پاسخ

   من هم سلام و عرض ادب دارم محضرتون، در مورد سوال اولتون واقعا کسی نمیتونه بگه دقیقا بهترین شرکت تولیدی کدومه چراکه با توجه به تعداد زیاد تولیدکننده ها، کسی که بتونه با تمامشون آشنا باشه و به عبارتی همشون رو تجربه کرده باشه نداریم و به همین خاطر توصیه میکنم سعی کنید بنحوی از نظرات مردم یا اطرافیانتون در مورد تولیدکننده های مختلفی که تجربه استفاده از محصولاتش رو دارن آگاهی پیدا کنید، شخصا با شناختی که از فرش های مشهد دارم میتونم بگم از کیفیت بالایی برخوردارن (که البته در این مورد هم میتونید از نظرات دیگران هم تحقیق کنید) اما این به این معنی نیست که تولید کننده با کیفیت دیگه ای نداریم.
   در مورد سوال دومتون توصیه میکنم از فرش های 700 شانه با تراکم 2550 یا بالاتر، استفاده کنید چون فرش های 1000 و 1200 شانه ارتفاع نخ خاب کمتری دارن و به اصطلاح کم گوشت هستن.
   و در مورد سوال سوم هم پاسخ مثبت هست. ارسالها برای تمام کشور رایگان انجام میشه.
 • وحید

  وحید 1397-03-05 پاسخ

  سلام . به نظر جنابعالی گذشته از کارخانه مربوطه لطفا بصورت خلاصه مختصات یک فرش خوب از نظر 1- جنس خاب2- جنس نخ تار و پود 3- تناسب بین شانه و تراکم یک فرش را عنوان فرمائید ممنون
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-06 پاسخ

   سلام. جنس نخ خاب اکریلیک مرغوب و با کیفیت باشه، نخ تار تقریبا در تمام فرش های ماشینی پلی استر هست و تفاوتی نمیکنه، نخ پود در فرش های تراکم پایین مثل 500 شانه ها الیاف کنفی هستن و در فرش های تراکم بالا مثل 1000 و 1200 شانه الیاف پنبه ای، این باعث میشه فرش های تراکم بالا بسیار انعطاف پذیر باشن و به راحتی تا بخورند اما فرش های 500 شانه انعطاف پذیری کمتری دارن و اگر زیاد تا بخورند ممکنه دچار شکستگی بشن پس میشه گفت پود پنبه ای بهتر هست. در مورد تناسب بین شانه و تراکم نکته خاصی وجود نداره و هردو هرچقدر بالاتر باشن ظرافت فرش بیشتر میشه، اگرچه بعنوان مثال وقتی دستگاه بافت فرش 700 شانه که هم میتونه با تراکم 2100 تولید کنه و هم تراکم 2550 و هم تراکم 3000 ، با تراکم 3000 تولید تولید میکنه فشار بیشتری به دستگاه وارد میشه و هزینه های تولید افزایش پیدا میکنه اما نکته خاص دیگه ای در این زمینه وجود نداره
 • نادری

  نادری 1397-03-02 پاسخ

  سلام.میبخشید فرش1200با1000 نسبت بهم چه خوبی و بدی داره؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-04 پاسخ

   سلام
   بطور کلی هرچی تراکم فرش بالا میره ظرافت طرح و نقشه افزایش پیدا میکنه چون تعداد گره ها در هر متر مربع از فرش بیشتر میشه، درست مثل یک عکس که هرچی تعداد پیکسل هاش بیشتر باشه کیفیت عکس بالاتر میره، پس فرش های 1200 شانه نسبت به فرش های 1000 شانه ظرافت بیشتری دارند اما چون نوع نخی که برای تولید فرش های 1200 شانه استفاده میشه (از لحاظ ضخامت) با نخی که برای تولید فرش های 1000 شانه استفاده میشه تفاوت داره و کمی نازکتره، زمان راه رفتن روی فرش های 1000 شانه نرمی بیشتری احساس میکنید. در نهایت باید گفت که این تفاوتها بسیار اندک هستن و میتونید بین این دو، اولویت رو به طرح و نقشه بدید و فرشی رو که بیشتر میپسندید انتخاب کنید.
 • ریحانه

  ریحانه 1397-02-30 پاسخ

  سلام ببخشید من دیروز فرش گرفتم .من مهریس ماندگار دیده بودم.۷۰۰شانه.تراکم ۲۵۵۰.
  حالا که فرشا رو اوردن میبینم.
  دوتا ۹متری اهورا.
  با مشخصات :نخ پود:پنبه

  نخ خواب:۱۰۰اکریلیک هیت ست
  نخ تا ۸۰% پلی استر و ۲۰%پنبه

  یه ۶متری.همون مشخصات ولی زده درجه یک روش.میخواستم ببینم اولا از لحاظ کیفت چجوریه؟چرا دوشرکت مختلف هست.و چرا یکی زده درجه ۱
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-03-02 پاسخ

   سلام وقت بخیر،
   اینها مواردی هست که دقیقش رو باید از همون فروشگاهی که فرش رو تهیه کردید جویا بشید اما من بطور کلی میتونم بگم با توجه به اینکه در کاشان قسمت عمده ای از تولیدات بصورت کارگاهی انجام میشه و هر نقشه رو کارگاه های زیادی تولید میکنند احتمالا فرش های شما هم هر کدومش از یک کارگاه بوده و به همین خاطر اسم تولید کننده ها متفاوته اما در نهایت اگر از لحاظ رنگبندی تفاوتی نداشته باشن این مورد زیاد اهمیت نداره (البته اگر در آینده بخواید دوباره از همین نقشه، فرش تهیه کنید احتمالا با مشکل مواجه خواهید شد). در مورد نوشته شده بودن یا نبودن درجه یک هم نیاز نیست خیلی حساس باشید چون زمانی درجه یک بودن یا نبودن مهم هست که درجه دویی هم وجود داشته باشه اما من تا حالا ندیدم در کاشان روی فرشی بزنن درجه 2 !! ظاهرا همه فرشهایی که تولید میشن درجه 1 هستن!! فقط ظاهر فرش رو بررسی کنید که ایراد خاصی نداشته باشه
   در مورد کیفیت هم الان نمیشه بطور دقیق اظهار نظر کرد اما در پاسخ به سولات قبلی توضیحاتی دادم که میتونید مرور کنید.
 • روزبه خسروب

  روزبه خسروب 1397-02-25 پاسخ

  سلام
  ضمن تشکر از مطالب ارسالی ممنون میشم اگه در مورد فرشهای ماشینی پشمی با تراکم ۷۰۰ اطلاعات دارید ارسال بفرمایید
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-27 پاسخ

   بطور کلی فرش ماشینی پشمی از لحاظ جنس الیاف یک انتخاب بسیار خوب بشمار میره، این دسته فرش ها در مقایسه با فرش دستباف قیمت مناسبتری دارند اما بخاطر قیمت تمام شده بالاتر نسبت به سایر فرش های ماشینی، کمتر مورد استقبال واقع میشن لذا تولید کننده های محدودی هستند که فرش ماشینی پشمی تولید میکنن که شخصا شناخت زیادی ازشون ندارم اما باید دقت داشته باشید که پشم طبیعی هم درجه یک و دو داره و دقت لازم رو در این زمینه بخرج بدید.
 • شيدا

  شيدا 1397-02-20 پاسخ

  سلام
  ميخواستم بدونم فرش هايى با طرح هاي شلوغ مناسبن يا با طرح هاى خلوت تر؟؟
  ممنون ميشم توضيح بدين.
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-22 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این مورد بیشتر یک امر سلیقه ای هست، بطور کلی نقش های ایرانی معمولا پر و شلوغ هستن و طرح های خارجی مثل فرش های ترک طرح های خلوت تری دارن. اینکه چرا اینطور هست بیشتر به پیشینه فرهنگی هر جامعه و روحیات مردمش برمیگرده اما سبک دکوراسیونی که برای منزلتون انتخاب میکنید هم میتونه در این زمینه تاثیر گذار باشه. اگر قصد دارید از سبکهای کلاسیک و ایرانی استفاده کنید طرح های سنتی ایرانی بهترین اتخاب هستن و بیشترین تنوع ممکن رو دارن و اگر قصد دارید از سبک های مدرن یا به عبارتی غربی استفاده کنید میتونید از طرح های خلوت استفاده کنید. البته به دو دلیل توصیه میکنم اگر خواستید از طرح های خلوت یا به اصطلاح مدرن هم استفاده کنید حتما از تولیدات داخلی انتخاب کنید. دلیل اول ارزش و اهمیتی هست که برای فرش با کیفیت ایرانی قائل هستم و دلیل دوم هم قیمت بالای نمونه های خارجی. اخیرا تعدادی از تولید کننده های داخلی هم از این نوع طرح ها تولید کردن که هم تنوع بالایی داره و هم کیفیت و قیمت مناسب تری نسبت به نمونه های خارجی. توجه داشته باشید که فرش های خارجی مثل فرش های ترک که اخیرا در بازار زیاد هم شدن به خاطر هزینه های گمرکی که بهشون تعلق میگیره تقریبا دوبرابر قیمت واقعی شون در ایران فروخته میشن در حالی که هیچ مزیتی نسبت به تولیدات داخلی ندارن. موفق باشید
 • مهدی

  مهدی 1397-02-13 پاسخ

  سلام ما به مشهد رفت وآمد داریم میخواستم بپرسم آیا فروش مستقیم درب کارخانه دارید ؟ میتوانیم از آنجا خرید کنیم؟وتفاوت فرش گل برجسته ومعمولی رو لطفا بیان کنید
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-15 پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بطور کلی هیچکدوم از کارخونه های فرش در مشهد فروش مستقیم و درب کارخانه ندارن و فروش تنها از طریق نمایندگیها انجام میشه
   اما در مورد فرشهای نقش برجسته چند نکته رو عرض میکنم.
   اول اینکه باید بدونید تولید کننده ها برای ایجاد قسمتهایی از فرش که حالت فرورفتگی پیدا میکنه از الیافی استفاده میکنند که مقدار زیادی پلی استر یا پلاستیک در اونها به کار رفته و همین امر باعث میشه در مرحله آهار زنی فرش که فرش در معرض حرارت قرار میگیره اون الیاف جمع بشن و ارتفاع کمتری نسبت به الیاف اکریلیک مجاورشون پیدا کنن و به این شکل فرش حالت نقش برجسته پیدا میکنه. پس همونطور که در مقاله توضیح دادیم این قسمتهای فرو رفته بخاطر ماهیت و نوع الیافشون نسبت به الیاف مجاورشون که اکریلیک هستن از کیفیت پایینتری برخوردارند و همین باعث میشه زودتر نرمی و لطافت و جلای رنگشون رو از دست بدن. اما در هرصورت بخاطر استقبالی که اخیرا از این نوع فرش ها شده اکثر تولید کننده ها چند نمونه طرح گل برجسته هم به محصواتنشون اضافه کردن.
 • غزل

  غزل 1397-02-09 پاسخ

  با سلام. این فرش هایی که هرچی مو و آشغال تو خونه هست به خودشون جذب می کنن، جنسشون چیه؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-09 پاسخ

   سلام. این مشکل در الیاف پلی استر و نایلونی بیشتر هست اما الیاف اکریلیک بی کیفیت هم این مشکل رو دارند به همین خاطر تاکید میکنم صرفا اینکه گفته بشه یک فرش 100 درصد اکریلیک هست نشانه حوب بودن فرش نیست چراکه الیاف اکریلیک هم سطوح کیفی متفاوتی دارند.
 • مهدی زاده

  مهدی زاده 1397-02-08 پاسخ

  سلام آقای حسینی ممنون از توضیحات کاملتون. چرا بعضی از نمایندگیهاتون بیشتر از فرش های مشهد فرش کاشان دارن؟ به نمایندگی شهر خودمون رفتم اما از اون همه فرش فقط چندتاش مشهد بود و بقیه کاشان! فروشنده هم میگفت ما نمایندگی فرش مشهد هستیم!
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-09 پاسخ

   سلام ، ممنون از توجهتون. در پاسخ به سوالتون باید چند نکته رو عرض کنم. اول اینکه در بسیاری از موارد فروشگاههایی که خودشون رو نمایندگی معرفی میکنند در واقع نمایندگی رسمی نیستن و فقط به عنوان یک فروشنده محصولات رو عرضه میکنن. تعداد نمایندگی های رسمی معدود است و در بسیاری از شهرها نمایندگی رسمی وجود نداره. در حال حاضر کارخونه هایی مثل نگین مشهد نمایندگی جدید هم اعطا نمیکنن چراکه به خاطر تقاضای زیاد و محدودیت ظرفیت تولید، توان پاسخگویی به نیاز بازار رو ندارن.
   نکته دوم اینکه ممکنه همونطور که فرمودید در بعضی از شهرستانها، فروشگاهی واقعا نماینده رسمی هم باشه اما در کنار فرش های مشهد فرش کاشان و سایر برندها رو هم عرضه کنه که مهمترین دلیلش حاشیه سود بالاتر اون محصولات هست. بعضی از تولید کننده ها برای اینکه فروشنده رو برای عرضه محصولاتشون مجاب کنن حاشیه سود بالایی رو برای فروشنده نهایی در نظر میگیرن (گاهی تا 50 درصد) به همین خاطر خیلی از فروشگاه ها فروش اون فرشها رو ترجیح میدن. اینکه میبینید بعضی از فروشگاههایی که تبلیغات تلویزیونی زیادی هم دارند از تخفیفهای فوق العاده صحبت میکنن یا جوایز و هدایا و ... میدن به همین خاطر هست.
 • عروس

  عروس 1397-02-07 پاسخ

  با سلام و روز خوش.میخواستم بدونم کیفیت فرشی که مشخصاتش رو خدمتتون عرض میکنم چطور است .سلیمان .تراکم 1200شانه .پود 3600_نخ تار پلی استر_نخ پود پنبه _جنس نخ خاب اکریلیک هیت ست_ارتفاع خاب 7 میلیمتر.با تشکر
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-07 پاسخ

   گذشته از نام برند فرش مشخصاتی که ذکر کردید رو میتونید روی برچسب بسیاری ار فرشهای 1200 شانه ای که در کشور تولید میشن ببینید. مهمترین شاخص کیفیت، نخ خاب فرش، یعنی اکریلیک استفاده شده در فرشه که بهترین روش آگاهی از اون تحقیق از کسانی هست که قبلا از محصولات اون تولید کننده استفاده کردن. با جستجو در اینترنت و انجمن ها مثل سایت نوعروس یا نی نی سایت و ... میتونید نظرات کاربران رو در مورد کیفیت برخی از تولیدکننده ها پیدا کنید. یک نمونه رو در پاسخ به سوالات قبلی ذکر کردم. این رو هم دقت داشته باشید که کیفیت یک امر نسبی است یعنی محصولات یک تولید کننده ممکن نسبت به بعضی از تولید کننده ها از کیفیت بالاتر و در مقایسه با برخی دیگه از کیفیت پایینتری یرخوردار باشه. در نهایت اینکه با توجه به شناخت مختصری که دارم قالی سلیمان از برندهای معتبر فرش های کاشان (اصفهان) محسوب میشه
 • حسین شایان

  حسین شایان 1397-02-07 پاسخ

  سلام خدمت شما آقای حسینی من حدود یک ماهه برای خرید فرش این فروشگاه و آن فروشگاه میگردم تا اینکه امروز اتفاقی مقالات تخصصی شما رو دیدم و دیدگاهم راعوض کردواقعا مطالب شما آموزنده و تاثیرگذار است ممنون از مطالب ارزشمند و تخصصی شما.در ضمن اسم پسر خاله ام هم سید مصطفی حسینی هست.
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-07 پاسخ

   سلام واقعا باعث افتخار و خوشحالی ماست که مقالاتمون مورد استفاده و استقبال شما و بقیه مخاطبین قرار گرفته، امیدوارم نظر بقیه هم همینطور باشه، اظهار نظر و لطفتون به ما انرژی میده، برای شما و پسرخاله بزرگوارتون هم آرزوی موفقیت داریم.
 • مجید مجیدی

  مجید مجیدی 1397-02-06 پاسخ

  سلام... تشکر از پاسخهای کامل و خوبتون... بفرمایید که شما کیفیت فرشهای مشهد اردهال رو تایید می فرمایید ؟ 1200 شانه با تراکم 3600 و نخ خاب اکرلیک هیت سیت... طرحهای بسیار زیبا ... ارتاع نخ خاب فقط کم هست و فرش در عین ریز بافت بودن خابش 7 میلی متره بر اساس شناسنامه پشتش...آیا این شرکت فرش معتبر هست؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-02-07 پاسخ

   سلام، خواهش میکنم، امیدوارم مطالعه مطالب براتون مفید واقع شده باشه. فرش مشهد اردهال از فرش های کاشان هست و از محصولات فرش های مشهد نیست که بتونم اطلاعات دقیق خدمتتون عرض کنم اما مهم اینه که جنس الیاف و مواد اولیه اش چیه که در متن مقاله و پاسخ سوالات توضیح دادم. باید دید جنس الیاف نخ خاب فرش، اکریلیک هست یا پلی استر و اگر اکریلیک هست، آلمانیه یا ترک یا ... و توصیه میکنم سعی کنید از تجریه کسانی که قبلا از محصواتشون استفاده کردن استفاده کنید. از این مورد که بگذریم از لحاظ قیمت هم در حال حاضر میتونم بگم میانگین قیمت فرش های 12 متری 1200 شانه کاشان که عمدتا عنوان میشه الیاف ترک هستند حدود 1 میلیون 900 هزار تومان هست اما باز هم ممکنه قدری اختلاف قیمت بین تولیدکنندگان مختلف وجود داشته باشه،
 • مريم حكيمي

  مريم حكيمي 1397-01-28 پاسخ

  با سلام و خسته نباشيد.سپاس بابت مطالب مفيدتون.اخيرا فرش ١٢٠٠شانه تراكم٣٦٠٠ الماس كوير كرمان خريداري كرديم،تا الان فرض نگين مشهد داشتيم.بخاطر پرزدهي فراوان فرش ها رو تعويض كرديم.روي شناسنامه فرش قيد شده: خاب صد در صد اكريليك هيت ست-تار:صد در صد پلي استر-پود:پنبه پلي استر
  فرش جديد كمي حالت سايه روشن ميندازه و من اصلا ازين بابت راضي نيستم
  ميخواستم بدونم در كل فرش خوبي هست از نظر دوام؟
  البته ارتفاع فرش هم خيلي كمه و عادت ندارم به اين مورد
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-29 پاسخ

   سلام سلامت باشید، از اینکه نسبت به ما اظهار لطف دارید سپاسگزاریم
   بطور کلی پرزدهی اولیه در فرش های اکریلیک یک امر طبیعی محسوب میشه که با فرایند هیت ست شدن میزان اون کاهش پیدا میکنه اما صفر نمیشه و تا مدتی این پرزدهی وجود داره که البته به مروز زمان کمتر شده و به صفر میرسه
   مهمترین فاکتور در تعیین کیفیت فرش جنس نخ خاب فرش است (که ظاهرا در فرش شما قید شده اکریلیک) بطور کلی الیاف اکریلیک طول عمر طولانی دارن اما در فرش ماشینی، علاوه بر دوام و عمر طولانی، ثبات کیفیت در طول زمان هست که از اهمیت بیشتری برخورداره، به این معنی که لطافت و نرمی اولیه الیاف در طول زمان حفظ بشه و ثبات رنگ هم داشته باشه. الان بیشترین حجم تولید فرش ماشینی در کشور مربوط به فرش های اکریلیک هست اما کیفیت تمامشون یکسان نیست چون کیفیت اکریلیکی که در تولیدشون استفاده میشه متفاوت هست. فرش های اکریلیک (به گفته تولید کننده) زیادی رو دیدم که در مدت کوتاهی نخ خابشون دچار خوابیدگی شده و مثل نمد سفت و زبر شدن و مشکلاتی از قبیل چسبیدن نخ و مو و ... به فرش و سخت شدن جاروکشی رو برای مصرف کننده ایجاد کردن پس صرفا اکریلیک بودن کافی نیست و باید از کیفیت نوع اکریلیک مطمئن شد که این هم با نگاه و لمس قابل تشخیص نیست و فقط تولید کننده از اون مطلعه و کسی که قبلا تجربه مدتی استفاده از اون محصول رو داره به همین خاطر هست که همیشه توصیه میکنم قبل از خرید فرش سعی کنید تا حد امکان از تجربه دیگران در استفاده از محصولات یک تولید کننده آگاه بشید. در مورد فرش شما هم روی کاغذ از مشخصات خوبی برخورداره اما باید دید تجربه مصرف کنندگانش چطوره و شخصا شناخت خاصی نسبت به این برند ندارم.
   پایین بود ارتفاع فرش هم در فرش های 1200 شانه طبیعیه که در سوالات قبلی در موردش توضیح دادم
 • سوگند

  سوگند 1397-01-24 پاسخ

  سلام من ميخوام فرش بخرم ولي نمدونم چي بخرم قيمتشم مناسب باشه هر كس يه ماركي ميگه، بهترین فرش کاشان کدومه لطفا راهنمايم كنيد
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-24 پاسخ

   سلام، با توجه به تعدد تولیدکنندهای فرش در کاشان، متاسفانه شناخت دقیقی ازشون ندارم اما با توجه به مطالبی که همینجا گفته شده و آگاهی از شاخص های یک فرش خوب، با کمی تحقیق میتونید فرش مناسبی تهیه کنید. اینجا قصد ندارم برند خاصی رو توصیه کنم اما اگر نهایتا باز هم با مشکل مواجه بودید از طریق راه های ارتباطی ما میتونید تماس بگیرید تا بنده یا همکارانم در حد آگاهی مون راهنماییتون کنیم. موفق باشید
 • کیا

  کیا 1397-01-24 پاسخ

  کیفیت فرش فرهی در برابر فرش مشهد با توجه متفاوت بودن مواد مصرفی چگونه است؟
  در خصوص نخ خاب حداقل چند میلی متر مناسب است؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-24 پاسخ

   با توجه به اینکه ما عرضه کننده فرش های مشهد هستیم اجازه میخوام در مورد برندهای دیگه اظهار نظر نکنم، اما توصیه میکنم حتمن نظر کسانی که قبلا از محصولاتشون استفاده کردند رو جویا بشید. اخیرا در سایتی دیدم نظرسنجی در مورد برندهای مختلف فرش ماشینی گذاشته شده بود که اگرچه هنوز نظرات زیادی داده نشده اما باز هم بد نیست و تا حدودی میتونه کمک کننده باشه. برای مشاهده میتونید به لینک زیر مراجعه کنید.
   http://toplist.ir/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D9%81%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C/
   در مورد نخ خاب هم با توجه به سلیقه و علاقه خودتون انتخاب کنید. فرش های 1000 و 1200 شانه از ارتفاع نخ خواب کمتری برخوردارند (حدود 8 میلی متر) و به اصطلاح عامیانه گوشت کمتری دارند. علت کمتر بودن ارتفاع نخ خواب در این دسته فرش ها هم این است که بتونن ظرافت و زیبایی طرح و نقشه رو به بهترین شکل به نمایش بذارن و به خاطر در هم فرو رفتن الیاف، به زیبایی و ظرافت طرح و نقشه خدشه ای وارد نشه. پس اگر زیبایی و جلوه های هنری فرش ماشینی رو در بالاترین سطح خواهان هستید این فرش ها بهترین انتخاب هستند. اما اگر نرمی و لطافت فرش رو بیشتر میپسندید و در عین حال میخواهید از زیبایی و ظرافت فرش هم تا حد زیادی برخوردار باشید فرش های 700 شانه با تراکم بالا متل 700 شانه های تراکم 2550 و 3000 میتونن انتخابی ایده آل باشن. این رو هم یادآور میشم که ارتفاع نخ خواب در فرش های 700 شانه حدود 10 میلی متر است.
 • زهره

  زهره 1397-01-23 پاسخ

  سپاس از مطالب ارزنده تان.در نهایت شما برای افراد ی که حساسیت دارند چه نوع فرشی را توصیه میکنید ؟ در مورد فرش ماشینی پشمی نیز توضیح دهید ممنون میشم.نظرتان راجع به فرش کارخانه ای کاشان چیست؟
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-23 پاسخ

   ما هم از همراهی شما سپاسگزاریم. افرادی که حساسیت شدید دارن میتونن از فرش های پلی استر استفاده کنن اما اگر حساسیت شدید نباشه استفاده از فرش های اکریلیک «هیت ست» هم مشکلی رو برایشان ایجاد نمیکنه.
   فرش های ماشینی پشمی به علت قیمت تمام شده بالا چندان در بازار مورد استقبال واقع نمیشه به همین دلیل به ندرت تولید کننده ها، فرش ماشینی پشمی تولید میکنن اما اگر برای هزینه کردن مشکلی نداشنه باشید و یک تولید کننده معتبر پیدا کنید انتخاب بسیار خوبی هستن.
   در مورد فرش های کاشان بحث کمی مفصله. به طور کلی میشه گفت دو قطب اصلی تولید فرش ماشینی در کشور شهرهای مشهد و کاشان هستن. این در حالیه که شهر کاشان تعداد تولید کنندگان و حجم تولید بیشتری را به خودش اختصاص داده. در شهر کاشان تعداد زیادی کارخانه و کارگاه کوچک و بزرگ فرش ماشینی وجود داره در حالی که در شهر مشهد تنها 6 کارخانه بزرگ فرش ماشینی فعال هستند. تعداد زیاد کارگاه های تولید فرش ماشینی در کاشان باعث شده است فرش های کاشان از تنوع زیادی در طرح و نقشه برخوردار باشند اما از لحاظ کیفیت، فرش های کاشان از کیفیت پایین تری نسبت به فرش های مشهد برخوردارند که علت اصلی اون نوع الیاف مورد استفاده اونهاست که همین نکته هم باعث شده است قیمت فرش های کاشان نسبت به فرش های مشهد ارزانتر باشه.
   اما چند مورد باعث شده است که شخصا نظر مساعدی نسبت به فرش های کاشان نداشته باشم. اول اینکه متاسفانه در کاشان فرش های زیادی با نام های مشابه فرش های مشهد به ویژه نگین مشهد تولید و روانه بازار میشه که با سو استفاده از عدم آگاهی مردم، به عنوان فرش مشهد فروخته میشن و کیفیت پایین اونها باعث می شود به نام و نشان فرش های مشهد لطمه وارد بشه. مورد دیگه اینکه مواردی یافت میشه که مشخصات درج شده روی برچسب پشت فرش غیر واقعی هستند مثلا روی برچسب پشت فرش، تراکمش 2550 درج شده در صورتی که تراکم واقعی فرش 2100 هست و یا اینکه فرش های 500 شانه را به نام «طرح 700 شانه» به فروش میرسونن. مورد دیگه کپی برداری از طرح و نقشه های تولیدگنندگان معتبر هست که به راحتی صورت میپذیره. دیگر انتقاد وارد به فرش های کاشان عدم تداوم تولید طرح هاست به این معنی که با جایگزین شدن طرح های جدید تولید طرح های قبلی متوقف میشه و اگر فردی نیاز پیدا کنه از فرشی که قبلا داشته است مجددا تهیه کنه، با مشکل مواجه خواهد شد. البته باید دقت داشت انتقادات وارده عمومیت نداره و در کاشان هم تولید کنندگانی هستند که متعهد و اخلاق مدار هستند لذا توصیه میکنم حتمن قبل از خرید فرش کاشان تحقیق کافی رو داشته باشید.
 • عاطفه حبیب الهی

  عاطفه حبیب الهی 1397-01-23 پاسخ

  سلام، من هفته پیش از شهر فرش یه فرش ابریشم گرفتم یعنی بیعانه کردم، نمیدونم کیفیتش چطور باشه و چقدر برام خوب کار میکنه؟؟؟ قیمتش هم 3800000 هست طرحش ولی خیلی خوشگله :(
  مبخوام بدونم اگه خوب نیست تعویض کنم
  راهنمایی لطفا
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-23 پاسخ

   سلام. در مورد ویژگیهای ابریبشم مصنوعی یا همون پلی استر در متن توضیحاتی داده شده. معمولا عمر مفید این دسته از فرش ها رو بین 3 تا 4 سال تخمین میزنن. توصیه میشه فرشهای پلی استر یا همون ابریشم مصنوعی رو قبل از خرید بصورت پهن شده روی زمین هم ببینید چون از زوایای دید مختلف نحوه نمایش رنگشون تفاوت میکنه. در مورد قیمت هم به نظرم خیلی گرون میاد. در حال حاضر قیمت بهترین فرشهای 1200 شانه اکریلیک حدود 3 میلیون تومن هست که انتظار میره فرشهای پلی استر در تراکم مشابه، ارزانتر و یا نهایتا هم قیمت فرش های اکریلیک باشن.
 • مستوفی

  مستوفی 1397-01-21 پاسخ

  سلام مطالبتون خیلی کامل وعالی بوداگر لطف بفر مایید یک برند خوب که تمامی شاخصهای یک فرش خوب را دارا هست معرفی کنید زحمت خرید فرش برامون راحت میشه ،
  با تشکر
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-21 پاسخ

   سلام. از اظهار لطف شما سپاسگزارم. همونطور که در این مقاله و دیگر مقالات بخش راهنمای خرید فرش ماشینی بیان شده با دقت در مشخصات فرش میتونید کیفیتش رو تشخیص بدید البته این هم مهم هست که از برندهای شناخته شده (البته بشرط اصلی بودن) فرش تهیه کنید چراکه این تولید کننده ها به خاطر رعایت نکات مشتری مداری و نگاه بلند مدت به بازار سعی میکنن کیفیتشون رو در طول زمان حفظ کنند و در بیان ویژگیهای محصولاتشون صداقت داشته باشن. به این نکته هم توجه داشته باشید که تبلیغات تلویزیونی به تنهایی نمیتونه نشانه اعتبار و مرغوبیت محصولات یک تولید کننده باشه. تجریه یا به عبارتی پرسیدن از کسانی که قبلا از محصولات یک برند استفاده کردن میتونه بهترین راه برای تشخیص کیفیت فرش باشه. در نهایت میتونم در حد تجربه خودم عرض کنم فرش های ماشینی تولید شده در شهر مشهد شامل فرش مشهد، فرش نگین مشهد، فرش زمرد مشهد، فرش آرا مشهد و فرش پرشین مشهد با توجه به الیاف مورد استفاده و نیز تجربه مشتریان در طی 20 تا 40 سال گذشته از ویژگیهای یک فرش ماشینی مناسب و مرغوب برخوردارن که در این مورد میتونید از اطرافیانتون یا کسانی که قبلا از این محصولات استفاده کردند بیشتر تحقیق کنید. حتمن برندهای خوب دیگه ای هم هستند که با کمی تحقیق میتونید اون ها رو هم پیدا کنید.
 • m f

  m f 1397-01-21 پاسخ

  نمیدونید چقدر خوشحالم کردین خیلی واسه فرشامون تودردسر افتادیم با توجه به اینکه فروشگاه تعویض نمیکرد فرشا خیلی نازک بود و طرح ابریشم که دوست نداشتیم و مامتاسفانه توفروشگاه متوجه نشدیم فروشنده گفتن تولید کشور ترکیه هست
  خیلیییییی ممنووووون از پاسخگوییتون
 • m f

  m f 1397-01-21 پاسخ

  وقتتون بخیر مطالبتون خیلی عالی بود ما به تازگی فرش خریدیم و ای کاش قبل خرید به سایتتون سر میزدم ، میخواستم ببینم فرشی ک ماگرفتیم کیفیتش از نظر شما چطوره؟
  جنس تار 100در صد پلی استر
  جنس پود پنبه - پلی استر
  جنس خواب 100درصد اکریلیک هیت ست
  ممنونم
  موفق باشید
  • سید مصطفی حسینی

   سید مصطفی حسینی 1397-01-21 پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر. با توجه به اینکه جنس نخ خاب فرشتون که مهمترین شاخصه اکریلیک هست فرش از دوام خوبی برخورداره و اینکه هیت ست هست هم خیلی خوبه چون باعث میشه پرز دهی فرش خیلی کمتر بشه. البته این هم مهمه که اکریلیک استفاده شده چه کیفیتی داره و تولید کجاست چون این مورد هم با ماندگاری رنگ و نرمی و لطافت فرش در طول زمان ارتباط مستقیم داره. البته این رو شما از ظاهر فرش نمیتونید متوجه بشید و باید از تولید کننده جویا بشید. پیروز باشید

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0