تاریخ انتشار: 95-12-01 21:12:23 یکشنبه
نمایش: (12709)

4 نوع فرش ماشینی موجود در بازار و تفاوت آنها با یکدیگر را بهتر بشناسید

یکی از نکات مهمی که باید قبل از اقدام نسبت به خرید فرش ماشینی از آن آگاه بود، آشنایی با انواع فرش‌های ماشینی موجود در بازار است. فرش‌های ماشینی را می‌توان از لحاظ جنس الیافی که از آن تولید می‌شوند در چهار دسته عمده طبقه بندی کرد که عبارتند از فرش‌های ماشینی پشمی، فرش‌های ماشینی اکریلیک، فرش‌های ماشینی پلی استر و فرش‌های ماشینی پلی پروپیلن در ادامه به بررسی این الیاف و مقایسه آن‌ها با هم می‌پردازم.

 

انواع نخ‌های مورد استفاده در تولید فرش ماشینی

به طور کلی هر فرشی از سه نوع تخ تشکیل می‌شود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود.

1- نخ پرز يا نخ خاب فرش

از این نخ جهت بافت گره‌هاي رنگ استفاده مي‌شود به این صورت كه به دور نخ پود به صورت گره و يا به شكل U قرار مي‌گيرد و چندين نوع مي‌باشد:

الف) نخ اكريليك ۱۰/۵ دولا صددرصد اكريليك خالص

ب) مخلوط نخ اكريليك و پلي پروپيلن: كه به صورت مخلوطي از الياف اكريليك و پلي پروپيلن ريسيده مي‌شود.

ج) صددرصد پلي پروپيلن (p.p يا بي.سي.اف (B.C.F))

د) پلی استر یا ابریشم مصنوعی

2- نخ تار فرش

اين نخ به صورت مخلوط پنبه پلي استر ريسيده مي شود، كيفيت الياف مصرفي و نوع ريس آن عامل مهمي در دوام و زيبايي فرش است. اين نوع نخ ها بيشتر در فرش هاي اكريليك مصرف مي‌شود اما در قالي‌هاي پلي پروپيلن و BCF، نخ تار از همان جنس نخ پرز (يعني نخ BCF) استفاده مي‌شود که علت آن ارزان‌تر بودن این نوع نخ‌ها می‌باشد.

3- نخ پود

که در فرش‌های پشمی و اکریلیکی 100 درصد پنبه می‌باشد.

اما در نهایت باید دانست مهم‌ترین عامل درتعیین کیفیت و عمر فرش همان نخ پرز است که یا از جنس اکریلیک است، یا پلی پروپیلن(BCF)، یا مخلوطی از این دو و یا پلی استر.

 

مقایسه فرش‌های اکریلیک با دیگر انواع فرش ماشینی

حال به بررسی تفاوت فرش های ماشینی ۱۰۰درصد اکریلیک با فرش‌های درصد دار(که ترکیبی از اکریلیک با BCFهستند) یا فرش‌های کاملا BCF و فرش‌های پلی استر می‌پردازم.

از لحاظ دوام و طول عمر، فرش‌های اکریلیک نسبت به فرش‌های BCF، درصد دار و پلی استر، از طول عمر بیشتری برخوردار می‌باشند این فرش‌ها برای مدت طولانی حتی تا بیش از ۳۰۰ سال قابل نگهداری و استفاده هستند ولی فرش‌های BCF و پلی استر عمر کوتاهی دارند و در زمان بسیار کوتاهی نرمی و لطافت خود را از دست خواهند داد.

از لحاظ کوتاه شدن (آبرفتگی)، به مرور زمان بر اساس مدت مورد استفاده قرار گرفتن یا همان پا خوردگی، تغییر فرش‌های اکریلیک بسیار کم یا ناچیزی می‌باشد که به حساب نمی‌آید ولی در دیگر انواع فرش ماشینی، این موضوع به شکل ملموسی قابل مشاهده است به طوری که بعد از مدتی شاهد کج یا کوتاه شدن قد یا پهنای فرش خواهیم بود.

از لحاظ شستشو و در معرض نور قرار گرفتن در فرش‌های اکریلیک شاهد هیچ گونه تغییری نمی‌باشیم ولی این مورد در فرش‌های BCF، مخلوط و پلی استر بالعکس می‌باشد که باعث می‌شود جلوه و زیبایی فرش در زمان کوتاهی از بین برود

فرش‌های اکریلیک از مقاومت بالایی در برابر گرمای مستقیم برخوردار می باشند به طوری که یکی از ویژگی‌هایی که فرش اکریلیک را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند تست گرما می‌باشد به طوریکه می توان اتوی داغ را روی فرش گذاشته بدون تغییر برداشت ولی در الیاف BCF و پلی استر، فرش‌ها براثر قرار گرفتن در برابر گرما دچار سوختگی و فرورفتگی شده و فرش ازبین می‌رود.

از لحاظ سایش، فرش اکریلیک دچار تغییر نمی‌شود ولی BCF و پلی استر دچار خوردگی یا پوسدگی به مرور زمان می‌شوند.

از لحاظ زیبایی در طول زمان، فرش اکرلیک قابل قیاس با فرش‌های درصد دار یا BCF و پلی استر نمی‌باشد.

اما از معایب فرش‌های اكريليك می‌توان به این مورد اشاره کرد که در کوتاه مدت جذب طبیعت نمي‌شوند ولي ‏BCF‏ و پلی استر به مرور پودر شده و در فضا پراكنده و در طبيعت جذب مي‌گردد

بر اساس آمار مجله Fiber Year، تولید الیاف اکریلیک در سال ۲۰۱۳ میلادی 9.1 درصد و تولید الیاف پلی استر 6.7 درصد به نسبت سال ۲۰۱۲ رشد داشته‌اند. در حال حاضر در کشور آلمان شرکت درالون در سال 170 تن الیاف اکریلیک تولید می‌کند که از انواع ظریف‌تر آن جهت مصرف پوشاک بچه‌گانه و مخصوصا لباس عروسک‌ها استفاده می‌شود. این درحالی است که اخیرا عده‌ای به ویژه در فضاهای مجازی این‌گونه شایع کرده‌اند که الیاف اکریلیک سمی است! آیا به واقع در اروپا اجازه می‌دهند لباس کودک و عروسک که ممکن است حتی در هنگام بازی در دهان کودک قرار بگیرند از الیاف سمی تولید شوند؟! جهت یادآوری باید گفت به علت پرز دهی که فرش‌های اکریلیک در هفته‌های اولیه دارند، تنها ممکن است در برخی افراد که مبتلا به حساسیت هستند موجب تشدید آن شوند.

 

ویژگی‌ها و کاربرد فرش‌های پلی‌استر و BCF

اما از مزایای الیاف پلی‌پروپیلن (BCF)و پلی‌استر می‌توان به رنگ‌پذیری بسیار خوب آن‌ها اشاره کرد. به همین دلیل هزینه‌ی رنگ‌آمیزی آن‌ها کمتر از سایر الیاف و تنوع رنگ‌های آن نیز بیشتر است و نسبت به الیاف اکریلیک و پشم ارزان قیمت تر نیز هستند.

از دیگر مزایای فرشهای BCFمی‌توان به عدم جذب رطوبت در آنها اشاره کرد. به همین دلیل برای استفاده در محل‌های پر رطوبت مناسب است. فرش پلی‌پروپیلن و پلی استر چنانچه شسته شود یا مرطوب شود، در زمان کوتاهی خشک خواهد شد.

دیگر مزیت فرش‌های پلی استر، حالت پیوسته این الیاف است که سبب می‌شود این نوع فرش مانند پشم و اکریلیک پرزدهی نداشته باشد.

یکی از معایب این نوع فرش‌ها، قابلیت جذب آلودگی‌ها است. آلودگی‌های مختلف با پایه‌ی روغنی پس از جذب شدن به الیاف فرش به سختی قابل شستشو خواهند بود. ولی آلودگی‌های قابل حل در آب به آسانی از روی فرش پاک خواهند شد.

با توجه به مطالب گفته شده در این نوع فرش، استفاده از فرش‌های پلی‌پروپیلن و پلی استر در فضاهای باز، استخرها، اتاق کودک، آشپزخانه و سایر محل‌هایی که نخواهید برای کفپوش کردن آن هزینه‌ی زیادی انجام دهید مناسب خواهد بود.

 

نکته پایانی

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که در الیاف اکریلیک هم درجه کیفیت‌های مختلفی وجود دارد که تنها الیافی با بهترین و بالاترین درجه کیفیت می‌توانند فرش‌هایی با بالاترین درجه عمر و کیفیت را نتیجه دهند. به عبارت دیگر، الیاف با کیفیت کمتر، پرزدهی زیادی دارند و از دوام و طول عمر کمتری نسبت به الیاف با درجه کیفی بالا برخوردارند. قیمت فرش هم تا حد زیادی به جتس الیاف آن بستگی دارد که در مقاله قیمت فرش و عوامل تعیین کننده آن در این زمینه توضیحات بیشتری داده ام درنهایت. امیدوارم با مطالعه این نوشته بتوانید با دید بازتری به فروشگاه های فرش مراجعه کنید و آگاهانه فرش مورد نظر خود را انتخاب نمایید. اگر بازهم سوال یا نکته مبهمی در ذهن دارید می توانید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح نمایید.

(19)
 • حسینی 1396-05-31

  ممنون از مطالب خوب و کامل شما.

  پاسخ مدیر:

  خواهش میکنم. امیدواریم مفید واقع شده باشه

 • m.f 1396-06-03

  وقتتون بخیر مطالبتون خیلی عالی بود ما به تازگی فرش خریدیم و ای کاش قبل خرید به سایتتون سر میزدم ، میخواستم ببینم فرشی ک ماگرفتیم کیفیتش از نظر شما چطوره؟
  جنس تار 100در صد پلی استر
  جنس پود پنبه - پلی استر
  جنس خواب 100درصد اکریلیک هیت ست
  ممنونم
  موفق باشید

  پاسخ مدیر:

  سلام وقت شما هم بخیر. با توجه به اینکه جنس نخ خاب فرشتون که مهمترین شاخصه اکریلیک هست فرش از دوام خوبی برخورداره و اینکه هیت ست هست هم خیلی خوبه چون باعث میشه پرز دهی فرش خیلی کمتر بشه. البته این هم مهمه که اکریلیک استفاده شده چه کیفیتی داره و تولید کجاست چون این مورد هم با ماندگاری رنگ و نرمی و لطافت فرش در طول زمان ارتباط مستقیم  داره. البته این رو شما از ظاهر فرش نمیتونید متوجه بشید و باید از تولید کننده جویا بشید. پیروز باشید

 • m.f 1396-06-04

  نمیدونید چقدر خوشحالم کردین خیلی واسه فرشامون تودردسر افتادیم با توجه به اینکه فروشگاه تعویض نمیکرد فرشا خیلی نازک بود و طرح ابریشم که دوست نداشتیم و مامتاسفانه توفروشگاه متوجه نشدیم فروشنده گفتن تولید کشور ترکیه هست
  خیلیییییی ممنووووون از پاسخگوییتون

 • مستوفی 1396-06-14

  سلام مطالبتون خیلی کامل وعالی بوداگر لطف بفر مایید یک برند خوب که تمامی شاخصهای یک فرش خوب را دارا هست معرفی کنید زحمت خرید فرش برامون راحت میشه ،
  با تشکر

  پاسخ مدیر:

  سلام. از اظهار لطف شما سپاسگزارم. همونطور که در این مقاله و دیگر مقالات بخش راهنمای خرید فرش ماشینی  بیان شده با دقت در مشخصات فرش میتونید کیفیتش رو تشخیص بدید البته این هم مهم هست که از برندهای شناخته شده (البته بشرط اصلی بودن) فرش تهیه کنید چراکه این تولید کننده ها به خاطر رعایت نکات مشتری مداری و نگاه بلند مدت به بازار سعی میکنن کیفیتشون رو در طول زمان حفظ کنند و در بیان ویژگیهای محصولاتشون صداقت داشته باشن. به این نکته هم توجه داشته باشید که تبلیغات تلویزیونی به تنهایی نمیتونه نشانه اعتبار و مرغوبیت محصولات یک تولید کننده باشه. تجریه یا به عبارتی پرسیدن از کسانی که قبلا از محصولات یک برند استفاده کردن میتونه بهترین راه برای تشخیص کیفیت فرش باشه. در نهایت میتونم عرض کنم فرش های ماشینی تولید شده در شهر مشهد اعم از فرش مشهد، فرش نگین مشهد، فرش زمرد مشهد، فرش آرا مشهد و فرش پرشین مشهد با توجه به الیاف مورد استفاده و نیز تجربه مشتریان در طی 20 تا 40 سال گذشته از ویژگیهای یک فرش ماشینی مناسب و مرغوب برخوردارن که در این مورد میتونید از اطرافیانتون یا کسانی که قبلا از این محصولات استفاده کردند بیشتر تحقیق کنید.

 • عاطفه حبیب الهی 1396-07-03

  سلام، من هفته پیش از شهر فرش یه فرش ابریشم گرفتم یعنی بیعانه کردم، نمیدونم کیفیتش چطور باشه و چقدر برام خوب کار میکنه؟؟؟ قیمتش هم 3800000 هست طرحش ولی خیلی خوشگله :(
  مبخوام بدونم اگه خوب نیست تعویض کنم
  راهنمایی لطفا

  پاسخ مدیر:

  سلام. در مورد ویژگیهای ابریبشم مصنوعی یا همون پلی استر در متن توضیحاتی داده شده. معمولا عمر مفید این دسته از فرش ها رو بین 3 تا 4 سال تخمین میزنن. توصیه میشه فرشهای پلی استر یا همون ابریشم مصنوعی رو قبل از خرید بصورت پهن شده روی زمین هم ببینید چون از زوایای دید مختلف نحوه نمایش رنگشون تفاوت میکنه. در مورد قیمت هم به نظرم خیلی گرون میاد. در حال حاضر قیمت بهترین فرشهای 1200 شانه اکریلیک حدود 3 میلیون تومن هست که انتظار میره فرشهای پلی استر در تراکم مشابه، ارزانتر و یا نهایتا هم قیمت فرش های اکریلیک باشن.

 • زهره 1396-07-26

  سپاس از مطالب ارزنده تان.در نهایت شما برای افراد ی که حساسیت دارند چه نوع فرشی را توصیه میکنید ؟ در مورد فرش ماشینی پشمی نیز توضیح دهید ممنون میشم.نظرتان راجع به فرش کارخانه ای کاشان چیست؟

  پاسخ مدیر:

  ما هم از همراهی شما سپاسگزاریم. افرادی که حساسیت شدید دارند میتوانند از فرش های پلی استر استفاده کنند اما اگر حساسیت شدید نباشه استفاده از فرش های اکریلیک «هیت ست»  هم مشکلی رو برایشان ایجاد نمیکند.

  فرش های ماشینی پشمی به علت قیمت تمام شده بالا چندان در بازار مورد استقبال واقع نمیشود به همین دلیل به ندرت تولید کننده ها، فرش ماشینی پشمی تولید میکنند اما اگر برای هزینه کردن مشکلی نداشنه باشید و یک تولید کننده معتبر پیدا کنید انتخاب بسیار خوبی است.

  در مورد فرش های کاشان بحث کمی مفصل است. به طور کلی میتوان گفت دو قطب اصلی تولید فرش ماشینی در کشور شهرهای مشهد و کاشان میباشند. این در حالی است که شهر کاشان تعداد تولید کنندگان و حجم تولید بیشتری را به خود اختصاص داده است. در شهر کاشان تعداد زیادی کارخانه و کارگاه کوچک و بزرگ فرش ماشینی وجود دارد در حالی که در شهر مشهد تنها 6 کارخانه بزرگ فرش ماشینی فعال میباشد. تعداد زیاد کارگاه های تولید فرش ماشینی در کاشان باعث شده است فرش های کاشان از تنوع زیادی در طرح و نقشه برخوردار باشند اما از لحاظ کیفیت، فرش های کاشان از کیفیت پایین تری نسبت به فرش های مشهد برخوردارند که علت اصلی آن نوع الیاف مورد استفاده آنها میباشد که همین نکته هم باعث شده است قیمت فرش های کاشان نسبت به فرش های مشهد ارزانتر باشد.

  اما چند مورد باعث شده است که شخصا نظر مساعدی نسبت به فرش های کاشان نداشته باشم. اول اینکه متاسفانه در کاشان فرش های زیادی با نام های مشابه فرش های مشهد به ویژه نگین مشهد تولید و روانه بازار میگردند که با سو استفاده از عدم آگاهی مردم، به عنوان فرش مشهد فروخته میشوند و کیفیت پایین آنها باعث می شود به نام و نشان فرش های مشهد لطمه وارد شود. مورد دیگر اینکه مواردی یافت میشود که مشخصات درج شده روی برچسب پشت فرش غیر واقعی هستند مثلا روی برچسب پشت فرش، تراکم آن 2550 درج شده در صورتی که تراکم واقعی فرش 2100 میباشد و یا اینکه فرش های 500 شانه را به نام «طرح 700 شانه» به فروش میرسانند. مورد دیگر کپی برداری از طرح و نقشه های تولیدگنندگان معتبر میباشد که به راحتی صورت میپذیرد. دیگر انتقاد وارد به فرش های کاشان عدم تداوم تولید طرح ها میباشد به این معنی که با جایگزین شدن طرح های جدید تولید طرح های قبلی متوقف میشود و اگر فردی نیاز پیدا کند از فرشی که قبلا داشته است مجددا تهیه نماید، با مشکل مواجه خواهد شد. البته باید دقت داشت انتقادات وارده عمومیت ندارد و در کاشان هم تولید کنندگانی هستند که متعهد و اخلاق مدار میباشند لذا توصیه میکنم حتمن قبل از خرید فرش کاشان تحقیق کافی را داشته باشید.

 • کیا 1396-07-27

  کیفیت فرش فرهی در برابر فرش مشهد با توجه متفاوت بودن مواد مصرفی چگونه است؟
  در خصوص نخ خاب حداقل چند میلی متر مناسب است؟

  پاسخ مدیر:

  با توجه به اینکه ما عرضه کننده فرش های مشهد هستیم اجازه بدید در مورد برندهای دیگه اظهار نظر نکنیم، اما توصیه میکنم حتمن نظر کسانی که قبلا از محصولاتشون استفاده کردند رو جویا بشید. اخیرا در یک سایت بی طرف دیدم  نظرسنجی در مورد برندهای مختلف فرش ماشینی گذاشته شده بود که اگرچه هنوز نظرات زیادی داده نشده اما باز هم بد نیست و تا حدودی میتونه کمک کننده باشه. برای مشاهده میتونید اینجا کلیک کنید.
  در مورد نخ خاب هم با توجه به سلیقه و علاقه خودتون انتخاب کنید. فرش های 1000 و 1200 شانه از ارتفاع نخ خواب کمتری برخوردارند (حدود 8 میلی متر) و به اصطلاح عامیانه گوشت کمتری دارند. علت کمتر بودن ارتفاع نخ خواب در این دسته فرش ها هم این است که بتونن ظرافت و زیبایی طرح و نقشه رو به بهترین شکل به نمایش بذارن و به خاطر در هم فرو رفتن الیاف، به زیبایی و ظرافت طرح و نقشه خدشه ای وارد نشه. پس اگر زیبایی و جلوه های هنری فرش ماشینی رو در بالاترین سطح خواهان هستید این فرش ها بهترین انتخاب هستند. اما اگر نرمی و لطافت فرش رو بیشتر میپسندید و در عین حال میخواهید از زیبایی و ظرافت فرش هم تا حد زیادی برخوردار باشید فرش های 700 شانه با تراکم بالا متل 700 شانه های تراکم 2550 و 3000 میتونن انتخابی ایده آل باشن. این رو هم یادآور میشم که ارتفاع نخ خواب در فرش های 700 شانه حدود 10 میلی متر است.

 • م.ع 1396-08-06

  سلام، روز خوش
  ممکن است مراکز فروش معتبر و ارائه کننده انواع فرش مشهد را در تهران معرفی بفرمایید؟
  با سپاس

  پاسخ مدیر:

  سلام روزتون بخیر، مرکز جامعی که محصولات تمام تولیدکننده های فرش در مشهد رو ارائه کنه سراغ ندارم اما طبیعتا جهت اطمینان از اصل بودن محصولات بهتره که به نمایندگیهای رسمی هرکدوم از تولیدکننده ها مراجعه کنید. برای اطلاع از آدرس نمایندگیهای رسمی میتونید به سایت کارخونه مراجعه کنید. موفق باشید.

 • سوگند 1396-08-12

  سلام من ميخوام فرش بخرم ولي نمدونم چي بخرم قيمتشم مناسب باشه هر كس يه ماركي ميگه، بهترین فرش کاشان کدومه لطفا راهنمايم كنيد

  پاسخ مدیر:

  سلام، با توجه به تعدد تولیدکنندهای فرش در کاشان، متاسفانه شناخت دقیقی ازشون ندارم اما با توجه به مطالبی که همینجا گفته شده و آگاهی از شاخص های یک فرش خوب، با کمی تحقیق میتونید فرش مناسبی تهیه کنید. اینجا قصد ندارم برند خاصی رو توصیه کنم اما اگر نهایتا باز هم با مشکل مواجه بودید از طریق راه های ارتباطی ما میتونید  تماس بگیرید تا بنده یا همکارانم در حد آگاهی مون راهنماییتون کنیم. موفق باشید

 • محمدی 1396-08-21

  باسلام چن روزپیش فرش ماشینی خریدیم بااین مشخصات
  1200شانه تراکم پود 3600 ارتفاع خاب 7 میل نخ پودپنبه. پلی استرنخ خاب 100 درصداکرلیک هیت ست نخ تارپلی استرباقیمت 2800 اردهال مشهد ممنون میشم اکه راجع به کیفیت وقیمتش توضیح بدین باتشکر

  پاسخ مدیر:

  سلام. فرشی که تهیه کردید از فرش های کاشان هست و از محصولات فرش های مشهد نیست که بتونم اطلاعات دقیق خدمتتون عرض کنم اما از لحاظ قیمت در حال حاضر میتونم بگم میانگین قیمت فرش های12 متری و 1200 شانه کاشان با مشخصاتی که فرمودید حدود 1 میلیون 900 هزار تومان هست اما باز هم ممکنه قدری اختلاف قیمت بین تولیدکنندگان مختلف وجود داشته باشه، باید دید جنس الیاف نخ خواب فرش، اکریلیک آلمانی هست یا ترک یا ... اما در هرصورت 2800 کمی بالاست. الان شما با حدود 2 میلیون و 530 میتونید فرش 1200 شانه مشهد اصل تهیه کنید.

 • حسین شایان 1396-09-03

  سلام خدمت شما آقای حسینی من حدود یک ماهه برای خرید فرش این فروشگاه و آن فروشگاه میگردم تا اینکه امروز اتفاقی مقالات تخصصی شما رو دیدم و دیدگاهم راعوض کردواقعا مطالب شما آموزنده و تاثیرگذار است ممنون از مطالب ارزشمند و تخصصی شما.در ضمن اسم پسر خاله ام هم سید مصطفی حسینی هست.

  پاسخ مدیر:

  سلام واقعا باعث افتخار و خوشحالی من و همکارانم هست که مقالاتمون، که البته وقت زیادی هم برای نوشتنشون صرف کردیم، مورد استفاده و استقبال شما و بقیه هموطنامون قرار گرفته، امیدوارم نظر بقیه مخاطبین هم همینطور باشه، اظهار نظر و لطفتون واقعا به ما انرژی میده، سپاسگزارم، برای شما و پسرخاله بزرگوارتون هم آرزوی موفقیت داریم.

 • عروس 1396-09-18

  با سلام و روز خوش.میخواستم بدونم کیفیت فرشی که مشخصاتش رو خدمتتون عرض میکنم چطور است .سلیمان .تراکم 1200شانه .پود 3600_نخ تار پلی استر_نخ پود پنبه _جنس نخ خاب اکریلیک هیت ست_ارتفاع خاب 7 میلیمتر.با تشکر

  پاسخ مدیر:

  گذشته از نام برند فرش مشخصاتی که ذکر کردید رو میتونید روی برچسب بسیاری ار فرشهای 1200 شانه ای که در کشور تولید میشن ببینید. مهمترین شاخص کیفیت، نخ خاب فرش، یعنی اکریلیک استفاده شده در فرشه که بهترین روش آگاهی از اون تحقیق از کسانی هست که قبلا از محصولات اون تولید کننده استفاده کردن. با جستجو در اینترنت و انجمن ها مثل سایت نوعروس یا نی نی سایت و ... میتونید نظرات کاربران رو در مورد کیفیت برخی از تولیدکننده ها پیدا کنید. یک نمونه رو در پاسخ به سوالات قبلی ذکر کردم. این رو هم دقت داشته باشید که کیفیت یک امر نسبی است یعنی محصولات یک تولید کننده ممکن نسبت به بعضی از تولید کننده ها از کیفیت بالاتر و در مقایسه با برخی دیگه از کیفیت پایینتری یرخوردار باشه

 • مهدی زاده 1396-09-21

  سلام آقای حسینی ممنون از توضیحات کاملتون. چرا بعضی از نمایندگیهاتون بیشتر از فرش های مشهد فرش کاشان دارن؟ به نمایندگی شهر خودمون رفتم اما از اون همه فرش فقط چندتاش مشهد بود و بقیه کاشان! فروشنده هم میگفت ما نمایندگی فرش مشهد هستیم!

  پاسخ مدیر:

  سلام ، ممنون از توجهتون. در پاسخ به سوالتون باید چند نکته رو عرض کنم. اول اینکه در بسیاری از موارد فروشگاههایی که خودشون رو نمایندگی معرفی میکنند در واقع نمایندگی رسمی نیستن و فقط به عنوان یک فروشنده محصولات رو عرضه میکنن. تعداد نمایندگی های رسمی معدود است و در بسیاری از شهرها نمایندگی رسمی وجود نداره و کارخونه هایی مثل نگین مشهد اصلن نمایندگی جدید هم اعطا نمیکنن چراکه به خاطر تقاضای زیاد و محدودیت ظرفیت تولید، توان پاسخگویی به نیاز بازار رو ندارن.
  نکته دوم اینکه ممکنه همونطور که فرمودید در بعضی از شهرستانها، فروشگاهی واقعا نماینده رسمی هم باشه اما در کنار فرش های مشهد فرش کاشان و سایر برندها رو هم عرضه کنه که مهمترین دلیلش حاشیه سود بالاتر اون محصولات هست. بعضی از تولید کننده ها برای اینکه فروشنده رو برای عرضه محصولاتشون مجاب کنن حاشیه سود بالایی رو برای فروشنده نهایی در نظر میگیرن (گاهی تا 50 درصد) به همین خاطر خیلی از فروشگاه ها فروش اون فرشها رو ترجیح میدن. اینکه میبینید بعضی از سایتها یا فروشگاههایی که تبلیغات تلویزیونی زیادی هم دارند از تخفیفهای فوق العاده صحبت میکنن یا جوایز و هدایا و ... میدن به همین خاطر هست.

 • ۰۱۲۴۸ 1396-10-02

  می خواستم بدونم فرشی که خریدیم جنسش خوبه یا نه
  اسم فرشش نگین بافت مدل رهام ۷۰۰شانه ۸رنگ و زمینه سرمه ای

  پاسخ مدیر:

  سلام. اولا اینکه با توجه به اسم تولید کننده و اینکه طرحش دارای اسم هست (رهام) از محصولاتی هست که در کاشان با اسم مشابه نگین مشهد تولید میشه و نگین مشهد اصل نیست. اما از لحاظ کیفیت باید دید جنس الیافی که ازش تولید شده چیه بویژه جنس نخ خواب فرش. احتمالا روش نوشته شده 100 درصد اکریلیک! اما این کافی نیست. ممکنه واقعا اکریلیک باشه اما کدوم اکریلیک؟ اکریلیک آلمان یا ترک یا تایوان یا چین یا اکریلیک ضایعاتی! این هم چیزی نیست که من و شما بتونیم از ظاهر فرش تشخیص بدیم. این رو تولید کننده اطلاع داره و ما فقط بعد از مدتی استفاده و اصطلاحا پا خوردن فرش میتونیم متوجه بشیم و برای همینم هست که در خرید فرش، انتخاب یک تولید کننده معتبر و شناخته شده اهمیت داره. در نهایت اینکه اگر برای این فرش قیمت واقعی یک فرش کاشان رو پرداخت کرده باشید میشه گفت ضرر نکردید.

 • الهام 1396-10-06

  باسلام.وخسته نباشی,میخواستم نظرتونو درمورد اکریلیک بپرسم. مشخصه ی یک فرش چیه که مشتری متوجه بشه.هیچ وقت فروشنده حقیقت ونمیگه.مشتری هم که فقط به طرح وضخامت فرش دقت میکنه.ممنونم

  پاسخ مدیر:

  سلام متشکرم، سلامت باشید.
  فکر میکنم در مورد اکریلیک و ویژگیهاش در متن و پاسخهایی که به سوالات دادم به اندازه کافی توضیح دادم ، مروری کنید پاسختون رو میگیرید اما در مورد بخش دوم سوالتون باید عرض کنم که فرش محصولی هست که از ظاهرش و لمس کردنش نمیشه به کیفیت واقعیش پی برد. ضخامت فرش هم نمیتونه دلیل کیفیتش یاشه چون در حال حاضر فرش های 1000 شانه و 1200 شانه که بالاترین ضرافتها رو در فرش ماشینی دارن با ضخامت کمتری نسبت به فرش های 500 و 700 شانه تولید میشن  و از طرفی بعضی از تولیدکننده ها هم با آگاهی از وجود این باور عمومی که فرش خوب ضخیمتر هست، محصولاتشون رو ضخیمتر از حد استاندارد تولید میکنن تا از این باور عمومی بهره ببرن. بطور کلی فرش باید مدتی استفاده بشه تا کیفیتش مشخص بشه لذا مشتری نمیتونه این رو در ابتدا تشخیص بده اما فروشنده چون مدتی محصول رو عرضه کرده و در طول این مدت بازخوردهایی از مشتریان گرفته تا حدودی از سطح کیفیت فرش آگاه شده، اما پیدا کردن فروشنده متعهد، صادق و منصف هم در زمانه ما کار بسیار دشواریه!
  البته وجود علامت استاندارد روی برچسب پشت فرش حداقل چیزی هست که باید بهش توجه داشته باشید اما کافی نیست و استفاده از برندهای معتبر و شناخته شده که در طی سالها آزمایش خودشون رو پس دادن و استفاده از تجربه کسانی که قبلا از محصول یک تولید کننده استفاده کردن بهترین و مطمئن ترین راهه. نکته آخر هم اینکه مراقب تبلیغات گمراه کننده تلویزیونی هم باشید و بدونید لزوما هر فرشی که در تلویزیون تبلیغات میکنه و شناخته میشه لزوما با کیفیت هم نیست.

 • فرزانه 1396-10-09

  سلام ممنون بابت مطالب مفيدتون.
  ميشه لطف بفرماييد در مورد فرشهاي برجسته قرن هم نظرتون رو بديد يا اطلاعاتي بدين از لحاظ كيفيتشون

  پاسخ مدیر:

  سلام . متشکرم ، امیدوارم مفید واقع شده باشه
  در مورد نام برند شناخت خاصی ندارم اما بطور کلی در مورد فرشهای نقش برجسته چند نکته رو عرض میکنم.
  اول اینکه باید بدونید تولید کننده ها برای ایجاد قسمتهایی از فرش که حالت فرورفتگی پیدا میکنه از الیافی استفاده میکنند که مقدار زیادی پلی استر یا پلاستیک در اونها به کار رفته و همین امر باعث میشه در مرحله آهار زنی فرش که فرش در معرض حرارت قرار میگیره اون الیاف جمع بشن و ارتفاع کمتری نسبت به الیاف اکریلیک مجاورشون پیدا کنن و به این شکل فرش حالت نقش برجسته پیدا میکنه. حالا هرچقدر میزان این نوع الیاف در فرش بیشتر باشه کیفیت و دوام فرش کمتر میشه و زودتر فرش نرمی  و لطافت خودش رو از دست میده بویژه قسمتهای فرورفته فرش زودتر سفت و زبر میشن. کیفیت رنگ این قسمتها هم زودتر پایین میاد و جلای اولیه رو از دست میده.
  چند سال پیش این نوع فرش ها برای اولین بار توسط شرکت نگین مشهد تولید شد اما بزودی متوقف شد و  در حال حاضر دوباره بعضی از تولید کننده ها اقدام به تولید این نوع فرش ها کردن.

 • مریم 1396-10-17

  سلام خسته نباشید ممنون از توضیحات خوبتون یک هفته پیش فرش خریدم ولی همش احساس میکنم چیزی ک پشتش درج شده نیست تا امروز توضیحات شمارو دیدم و مطمئن شدم حسم درست میگه برچسب پشت فرش زده فرش نگین مشهد پایین این نوشته زده بهار گستر
  تراکم شانه۷۰۰
  جنس نخ چاپ۱۰۰درصد اکرولیک هیت ست،جنس نخ پود جوت،جنس نخ تار پلی استر-پنبه
  دستبافت گونه،و قیمت یک جفت گفتن۳میلیون۸۰۰

  پاسخ مدیر:

  سلام. ممنون از همراهیتون
  بله متاسفانه همونطور که متوجه شدید فرشتون نگین مشهد اصل نیست و چیزی که باعث تاسف بیشتره اینه که قیمتش رو هم خیلی بالاتر از قیمت فرش نگین مشهد اصل براتون حساب کردن. امیدوارم مطالبی که روی سایتمون منتشر کردیم باعث بشه در آینده، شما و دیگر هموطنامون با اطلاعات بیشتری قدم در بازار بذارید و خرید مطمئنی رو تجربه کنید

 • سمیه کریمخانی 1396-10-18

  سلام،لطفا زود زود جواب بدین،من میخوام دوتا فرش نه متری بخرم،و نقشه مد نظرم پیدا کردم،که تولید کننده این فرش شرکت فرش دستبافت گونه مشهد،البته گویا در کاشان هست،کیفیت تولیدات این شرکت چطوره،و اینکه چطور میتونم عکس براتون ارسال کنم،ببینید آیا فرش نگین مشهد چنین نقشه ای رو داره یا نه،مادر من خیلی سال فرش نگین مشهد داره و واقعا راضی،اگر اون نقشه رو شما داشته باشین عالی میشه

  پاسخ مدیر:

  سلام وقت بخیر.
  بله این نامی هم که فرمودید از تولیداتی هست که با نام مشابه نگین مشهد و در کاشان تولید میشه. با توجه به کثرت تولیداتی که با نام های مشابه نگین مشهد تولید میشن حقیقتا شناختی ازشون ندارم اما یک نکته رو بطور کلی عرض میکنم و اون اینکه اگر تولید کننده ای بخواد محصول با کیفیت روانه بازار کنه چه لزومی داره بخواد از نامی مشابه یک برند شناخته شده و معتبر استفاده کنه؟! آیا جز این میتونه باشه که قصد داره محصول بی کیفیت خودش رو با استفاده از یک نام معتبر روانه بازار کنه تا از این طریق به فروش بالاتری دست پیدا کنه؟
  اما برای ارسال تصویر میتونید از شماره های تماس ما در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتساپ یا سروش استفاده کنید. 09357727052

 • کوثر 1396-10-18

  سلام ممنون از مطالب خودتون .
  پذیرایی خونمون خیلی بزرگه شش تا نه متری میخوره امروز شش تا نه متری گلیم فرش طرح سنتی خشتی خریدم که فروشنده گفت جنسش پلاستیک خواسته.میخوام ببینم خوبه یانه؟

  پاسخ مدیر:

  سلام. ممنونم از اینکه وقتتون رو به مطالب ما اختصاص دادید.
  فرش هایی که از الیاف پلاستیک تولید میشن چند تا مشکل عمده دارن اول اینکه بعد از مدت کوتاهی نرمی و لطافتشون رو از دست میدن و جلای رنگشون از بین میره، دوم اینکه در زمستان سرد هستن و در تابستان گرم و دیگه اینکه بوی نامطبوع جوراب رو خیلی زود به خودشون جذب میکنن و در برابر حرارت هم بسیار آسیب پذیر هستن، اما مزیتشون میتونه این باشه که قیمت بسیار کمتری نسبت به بقیه انواع فرش ها دارن.

دیدگاه خود را بنویسید
*
*